Гачанин Јован Јеремић бави се ручном израдом гусала, традиционалног инструмента, а гусле које је направио стизале су широм Европе.
Јеремић за Срну каже да је гусле заволио у дјетињству и сматра да су стуб на који би требао да се ослања српски национални идентитет.
Он је навео да је прве гусле направио између 16. и 17. године и од тада му је то био хоби.
- Израдом гусала за продају почео сам се бавити по завршетку факултета. Отприлике прије годину дана. Љубав према гуслама вучем из најранијег дјетињства када сам са оцем слушао гусле. Гусле израђујем ручно на традиционалан начин, а вријеме израде зависи од сложености инструмента - каже Јеремић.
Он додаје да му је за израду гусала потребно око седам дана, те да су мотиви које најчешће израђује на овом трдиционалном инструменту козја и коњска глава, као и орао.
- Коза симболише наше планинске крајеве и слободу, а такође се може повезати и са сиромаштвом које је владало у нашим крајевима. Коњ представља снагу и понос. Орао симболише слободу и висину. Такође се на гуслама раде значајни ликови из националне историје, као и грбови и манастири - каже Јеремић.
Фото: srna.rs
Он додаје да му продаја гусала представља извор прихода, јер је тренутно незапослен.
- До сада су моје гусле стизале у Њемачку, Аустрију и Шведску и наравно у региону. Такође, имам наруџбе из Америке и Словеније - каже Јеремић.
Јеремић је и члан Удружења гуслара и епских пјесника "Тешан Подруговић" Гацко.
- У оквиру удружења имамо и школу гусала гдје преносимо знање на млађе нараштаје. Гусле и епска пјесма представљају стуб на који би требао да се ослања наш национални идентитет - рекао је Јеремић.