Gačanin Jovan Jeremić bavi se ručnom izradom gusala, tradicionalnog instrumenta, a gusle koje je napravio stizale su širom Evrope.
Jeremić za Srnu kaže da je gusle zavolio u djetinjstvu i smatra da su stub na koji bi trebao da se oslanja srpski nacionalni identitet.
On je naveo da je prve gusle napravio između 16. i 17. godine i od tada mu je to bio hobi.
- Izradom gusala za prodaju počeo sam se baviti po završetku fakulteta. Otprilike prije godinu dana. Ljubav prema guslama vučem iz najranijeg djetinjstva kada sam sa ocem slušao gusle. Gusle izrađujem ručno na tradicionalan način, a vrijeme izrade zavisi od složenosti instrumenta - kaže Jeremić.
On dodaje da mu je za izradu gusala potrebno oko sedam dana, te da su motivi koje najčešće izrađuje na ovom trdicionalnom instrumentu kozja i konjska glava, kao i orao.
- Koza simboliše naše planinske krajeve i slobodu, a takođe se može povezati i sa siromaštvom koje je vladalo u našim krajevima. Konj predstavlja snagu i ponos. Orao simboliše slobodu i visinu. Takođe se na guslama rade značajni likovi iz nacionalne istorije, kao i grbovi i manastiri - kaže Jeremić.
Foto: srna.rs
On dodaje da mu prodaja gusala predstavlja izvor prihoda, jer je trenutno nezaposlen.
- Do sada su moje gusle stizale u Njemačku, Austriju i Švedsku i naravno u regionu. Takođe, imam narudžbe iz Amerike i Slovenije - kaže Jeremić.
Jeremić je i član Udruženja guslara i epskih pjesnika "Tešan Podrugović" Gacko.
- U okviru udruženja imamo i školu gusala gdje prenosimo znanje na mlađe naraštaje. Gusle i epska pjesma predstavljaju stub na koji bi trebao da se oslanja naš nacionalni identitet - rekao je Jeremić.