Прошли мјесец био је други најтоплији јул у историји мјерења, чиме је прекинут период од 13 мјесеци током којег је сваки месец био најтоплији, што је дјелимично било узроковано глобалним загријавањем усљед климатске појаве Ел Нињо, саопштио је данас Коперникусов сервис за климатске промјене Европске уније.
Према мјесечном извјештају Коперникуса, јул је био 1,48 степени Целзијуса изнад прединдустријског нивоа из периода 1850-1990, док је посљедњих 12 мјесеци било 1,64 степена изнад прединдустријског просјека због климатских промјена.
У јулу ове године такође су забиљежена два најтоплија дана у историји мјерења.
Коперникус приписује високе температуре у великој мјери емисији гасова стаклене баште из индустрија које користе фосилна горива и наводи да су океани, који обично нису погођени Ел Нињом, забиљежили неуобичајено повећање температура.
- Овај Ел Нињо је завршен, али магнитуда глобалних пораста температураг генерално је прилично слична оној од пре годину дана. Још нисмо завршили са рекордима температура који узрокују топлоталне таласе... Знамо да је овај дугорочни тренд загревања повезан са људским утицајем на климу - рекао је за Ројтерс Жилијен Николас, експерт за климу из Коперникуса.
Температура близу или испод просјека забиљежена је у сјеверозападној Европи, западном Антарктику, дијеловима Сједињених Америчких Држава, Јужној Америци и Аустралији.
Јул 2024. године био је такође влажнији од просјека у сјеверној Европи и југоисточној Турској.