Амерички лист "Дејли Бист" објавио је причу о Вилијаму Џонсону, црнцу рудару из америчке државе Кентаки, који је током 10 година након Другог свјетског рата, обмањивао људе представљајући се као Адолф Хитлер и добијао од њих донације, које су му биле неопходне за спровођење плана у овладавању Америком, свијетом, па и свемиром.
Према писању овог листа, средином 1945. године, само неколико мјесеци након што је Хитлер извршио самоубиство у свом бункеру, појавиле су се гласине да је њемачки диктатор преживио и да се заједно с љубавницом Евом Браун, скрива ван Њемачке. У складу с анкетом, 1947. године у то је вјеровало 45 одсто Американаца. Људи су тврдили да су виђали Хитлера на неонацистичким скуповима у Колумбији, у подморници у Аргентини и Бразилу.
Планови "фирера бр. 1" за освајање свијета и свемира
Од 1946. до 1956. године неки амерички грађани добијали су писма од Хитлера, који је себе у тексту називао фирером бр. 1".
Аутор писама увјеравао је да је он лично Хитлер, који је заједно са својом сада већ законитом женом Евом преживио, населио се у Кентакију и спрема се да преузме власт најприје у Сједињеним Америчким Државама, а затим и у свијету, да би, напослијетку, завладао и свемиром.
За остварење тог плана, како је писао, у Кентакију и Ајдаху, изграђено је 116 тајних фабрика за производњу атомских бомби, као и невидљивих свемирских бодова. Истовремено, у писму је писало како 36.000 Нијемаца копа тунеле ка Вашингтону.
Многа писма потписивана су именима Еве Браун, Еве Хитлер, начелника штаба адмирала Кеселринга и Хитлеровог помоћника А. фон Богоусловског.
За лажна обећања добио преко 100.000 долара
"Фирер бр. 1" у писмима је саопштавао да се његов план успјешно спроводи и да му је потребна помоћ у донацијама. У замјену за финансијску подршку, нудио је својим савезницима истакнуте функције у новом режиму, конкретно, титуле "фирер бр. 2" и "фирер бр. 3" за највеће донаторе. Остали донатори, тврдио је лажни фирер, биће награђени краљевским титулама и дипломатским функцијама.
Примаоци писама, 1956. године, послали су "фиреру бр. 1" најмање 11.000 долара, иако је према процјенама власти, стварна цифра износила скоро 15.000 долара (више од 140.000 долара узимајући у обзир инфлацију).
Тајна откривена након смрти једног од донатора
Један од донатора био је и 70-годишњи зидар из Вирџиније, по презимену Хубер, који је преминуо у првој половини педесетих година прошлог вијека. Након Хуберове смрти, његови рођаци пронашли су признанице о новчаним уплатама од укупно 4.000 долара и неколико стотина писама од "фирера бр. 1".
У једном од писама, Хуберу је додијељено звање "фирер бр. 2", као и функција команданта нацистичких трупа у будућој држави, која ће освојити цијелу Земљу и космос.
Поред тога, како се испоставио, Хубер се састајао с преварантом, али се он представио правим именом и обеcћао да ће бити посредник у контактима с Хитлером.
Лажни фирер признао кривицу, али и да је сарађивао с ФБИ
"Фирер бр. 1" ухапшен је 11. августа 1956. године.
Испоставило се да је то 61-годишњи афроамерички рудар и баптиста из Кентакија, Вилијам Хенри Џонсон. Мушкарац је признао кривицу, али је одрицао да је дјеловао због личне користи. Према његовим ријечима, био је приватни детектив и покушавао је да разоткрије субверзивно дјеловање неких организација, које су спремале револуцију у САД. Истовремено, рудар је увјеравао да је сакупљао новац по личном налогу тадашњег директора Федералног истражног бироа (ФБИ) Џона Хувера.
Прецизан број његових криминалних епизода није утврђен. Џонсон је оптужен за превару и осуђен је на три године затвора.
Како преноси лист, пола вијека након скандала, било је врло мало публикација о Вилијаму Џонсону. Није било никаквих објава у новинама, а у документима и архивама његово име такође није пронађено. Како је примијетио писац Кевин Меквин, који је истраживао Џонсонову личност, прича о Џонсону кратко је поменута у неколико књига, али у архивама полиције државе Кентаки и ФБИ-а не постоје подаци о таквој особи и његовом случају.