Како правилно опрати боровнице, да са њих сперемо све пестициде

06.08.2024. 18:34
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

Данас је тешко наћи воће и поврће, па чак и боровницу, која није третирана пестицидима, фунгицидима и инсектицидима, који помажу да се повећа отпорност усијева, побољша њихов изглед и продужи рок трајања.

Док банане и цитруси имају заштитну љуску, боровнице су потпуно изложене спољним утицајима, јер немају природну заштиту. Због тога је још важније да их темељно очистите прије јела.

Зашто је потребно опрати боровнице?

Препоручује се да се све врсте бобичастог воћа, укључујући и боровнице, добро оперу. Ово уклања нечистоће, бактерије и хемијске остатке који могу бити на површини воћа. Ово важи без обзира да ли су боровнице органске, купљене на пијаци, у продавници или их је код куће узгајао комшија. У сваком случају, важно је правилно их припремити за конзумацију.

Када и како правилно опрати боровнице?

Када се боровнице донесу кући, не препоручује се да их одмах перете, осим ако не намеравате да их одмах поједете. Боље их је држати у фрижидеру и опрати непосредно прије јела. Када дођете кући, добра је идеја да прегледате боровнице и уклоните оне које су видљиво труле или оштећене. Ово спречава да се кварење прошири на остатак воћа. Прање боровница прије чувања у фрижидеру може повећати влажност, што скраћује њихов рок трајања.

Процес прања боровница

Правилно прање боровница је кључно за уклањање прљавштине и микроорганизама. Процес је једноставан, али захтјева мало пажње. Прво, њежно оперите боровнице под хладном текућом водом. Препоручује се да их ставите у цједиљку и лагано промијешајте прстима како би вода равномјерно текла кроз све плодове. Овај поступак понављамо док се не увјеримо да су боровнице потпуно чисте.

Након прања, важно је њежно осушити боровнице. Можемо користити чисту крпу или папирне убрусе да њежно упијемо вишак воде. Сушене боровнице су тада спремне за тренутну конзумацију или се могу чувати у фрижидеру.

Боровнице су осјетљиве на влагу, па их не треба чувати у затвореним посудама без одговарајуће вентилације. Најбоље их је чувати у отвореним или благо поклопљеним посудама, што омогућава циркулацију ваздуха и спречава накупљање влаге.

Коментари 0
Повезане вијести
Цијене воћа иду у небеса: Трешње коштају чак 30 КМ Цијене воћа иду у небеса: Трешње коштају чак 30 КМ
Помоћу ових савјета хљеб ће дуже задржати свјежину Помоћу ових савјета хљеб ће дуже задржати свјежину
Анксиозност или предосјећај? Када нас тијело упозорава на опасност? Анксиозност или предосјећај? Када нас тијело упозорава на опасност?
Најчитаније
  • Рагиб Халиловић – Херој са Грбавице
    19h 32m
    11
  • Опасна игра дјеце у Источном Сарајеву
    8h 18m
    5
  • Како је страдао митрополит Петар Зимоњић
    18h 39m
    10
  • Паљанка Маја Фуртула за четири године школовања није имала ниједан изостанак са наставе
    20h 20m
    2
  • Сокочанин ухапшен због пријетњи и наношења тјелесних повреда
    17h 2m
    3