Kako pravilno oprati borovnice, da sa njih speremo sve pesticide

06.08.2024. 18:34
0
IZVOR: srpskainfo.com

Danas je teško naći voće i povrće, pa čak i borovnicu, koja nije tretirana pesticidima, fungicidima i insekticidima, koji pomažu da se poveća otpornost usijeva, poboljša njihov izgled i produži rok trajanja.

Dok banane i citrusi imaju zaštitnu ljusku, borovnice su potpuno izložene spoljnim uticajima, jer nemaju prirodnu zaštitu. Zbog toga je još važnije da ih temeljno očistite prije jela.

Zašto je potrebno oprati borovnice?

Preporučuje se da se sve vrste bobičastog voća, uključujući i borovnice, dobro operu. Ovo uklanja nečistoće, bakterije i hemijske ostatke koji mogu biti na površini voća. Ovo važi bez obzira da li su borovnice organske, kupljene na pijaci, u prodavnici ili ih je kod kuće uzgajao komšija. U svakom slučaju, važno je pravilno ih pripremiti za konzumaciju.

Kada i kako pravilno oprati borovnice?

Kada se borovnice donesu kući, ne preporučuje se da ih odmah perete, osim ako ne nameravate da ih odmah pojedete. Bolje ih je držati u frižideru i oprati neposredno prije jela. Kada dođete kući, dobra je ideja da pregledate borovnice i uklonite one koje su vidljivo trule ili oštećene. Ovo sprečava da se kvarenje proširi na ostatak voća. Pranje borovnica prije čuvanja u frižideru može povećati vlažnost, što skraćuje njihov rok trajanja.

Proces pranja borovnica

Pravilno pranje borovnica je ključno za uklanjanje prljavštine i mikroorganizama. Proces je jednostavan, ali zahtjeva malo pažnje. Prvo, nježno operite borovnice pod hladnom tekućom vodom. Preporučuje se da ih stavite u cjediljku i lagano promiješajte prstima kako bi voda ravnomjerno tekla kroz sve plodove. Ovaj postupak ponavljamo dok se ne uvjerimo da su borovnice potpuno čiste.

Nakon pranja, važno je nježno osušiti borovnice. Možemo koristiti čistu krpu ili papirne ubruse da nježno upijemo višak vode. Sušene borovnice su tada spremne za trenutnu konzumaciju ili se mogu čuvati u frižideru.

Borovnice su osjetljive na vlagu, pa ih ne treba čuvati u zatvorenim posudama bez odgovarajuće ventilacije. Najbolje ih je čuvati u otvorenim ili blago poklopljenim posudama, što omogućava cirkulaciju vazduha i sprečava nakupljanje vlage.

Komentari 0
Povezane vijesti
Cijene voća idu u nebesa: Trešnje koštaju čak 30 KM Cijene voća idu u nebesa: Trešnje koštaju čak 30 KM
Pomoću ovih savjeta hljeb će duže zadržati svježinu Pomoću ovih savjeta hljeb će duže zadržati svježinu
Anksioznost ili predosjećaj? Kada nas tijelo upozorava na opasnost? Anksioznost ili predosjećaj? Kada nas tijelo upozorava na opasnost?
Najčitanije
  • Opasna igra djece u Istočnom Sarajevu
    15h 26m
    16
  • Opština Pale: Anketa za građane
    18h 17m
    8
  • Pronađeno beživotno tijelo muškarca
    1h 27m
    0
  • Istekao rok za održavanje konstitutivne sjednice Skupštine grada Istočno Sarajevo, što prije je sazvati
    20h 25m
    3
  • Avioni NATO-a ubili pacijente u bolnici "Dr Dragiša Mišović"
    2h 55m
    0