Инспектори Пореске управе РС су у протеклих десет мјесеци у оквиру контрола евидентирања промета преко фискалних каса привремено затворили стотине радњи, попут трговина и кафића.
Имали су у том периоду 3.111 контрола евидентирања промета преко фискалних каса, те су у 1.458 случајева утврдили неправилности за које су потом издати прекршајни налози на укупан износ казне од 1.849.900 КМ.
-Инспектори Пореске управе РС су у оквиру ових контрола за 363 пореска обвезника изрекли мјеру привремене забране обављања дјелатности у трајањима од 15 и 30 дана. Наиме, за првих десет мјесеци 2019. године изречено је 358 мјера привремене забране обављања дјелатности у трајању од 15 дана и пет мјера привремене забране обављања дјелатности у трајању од 30 дана - прецизирао је за "Независне" Горан Маричић, директор Пореске управе РС.
Како је додао, у склопу контрола евидентирања промета преко фискалних каса инспектори Пореске управе РС су у том периоду открили и 27 непријављених радника.
-Највише неправилности у контролама евидентирања промета преко фискалних каса утврђено је на територији Подручног центра (ПЦ) Бањалука, који је и највећи подручни центар, док потом слиједе ПЦ Приједор и ПЦ Добој са највише утврђених неправилности - навео је Маричић.
Поређење са истим периодом прошле године показује да је у 2019. години укупан износ казни био доста већи, али је привремено затворено мање објеката него лани.
-Инспектори Пореске управе Републике Српске су у првих 10 мјесеци 2018. имали укупно 2.994 контроле евидентирања промета преко фискалних каса, те су у 1.284 случаја утврдили неправилности за које су потом издати прекршајни налози на укупан износ казне од 950.750 КМ - наводе из Пореске управе РС.
За десет мјесеци прошле године за 427 пореских обвезника изречена је привремена забрана обављања дјелатности у трајању од 15 дана, а откривено је и 12 непријављених радника.
-Поредећи периоде, евидентно је да је у 2019. години мањи број изречених мјера привремене забране обављања дјелатности, а повећан износ изречених новчаних казни у односу на исти период 2018. године, на шта су утицале измјене Закона о фискалним касама у 2019. години којима су повећане новчане казне - навео је Маричић за "Независне".
Са друге стране, и послодавци истичу да је све више оних који послују потпуно легално.
-У протеклим годинама много тога се 'ишчистило' и све више је предузећа који послују по закону. Нормално је да се издаје фискални рачун и сви они који нису спремни да га издају мислим да не заслужују ни да радe - навео је за "Независне" Јанко Петровић, потпредсједник Уније удружења послодаваца Републике Српске.
Казне до 16.000 КМ, али могу бити и дупло веће
Измјенама и допунама Закона о фискалним касама, које су на снагу ступиле 17. јула ове године, прописано је да су због неиздавања фискалних рачуна казне за предузетнике у распону од 4.000 до 8.000 КМ, за правна лица од 8.000 до 16.000 КМ и за одговорно лице у правном лицу од 2.000 до 4.000 КМ.
Уколико тај порески обвезник у року од 72 сата пореском инспектору достави доказ о уплати изречене новчане казне, неће му бити изречена и мјера забране обављања дјелатности у трајању од 30 дана.
У случају да порески обвезник у року од годину дана од дана извршења прекршаја понови исти прекршај, прописана је двоструко већа новчана казна.