Катастрофална ситуација: Увоз електричне енергије драстично скочио

30.07.2025. 17:53
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Извоз електричне енергије је у првих шест мјесеци ове године драстично пао, показују подаци Агенције за статистику БиХ.

Да је катастрофална ситуација у електроенергетском сектору у БиХ, показује чињеница да је увоз електричне енергије за годину дана порастао за 266 милиона КМ.

Тако је у првих шест мјесеци прошле године увоз струје, према подацима Агенције, износио 78,75 милиона КМ, док је у шест мјесеци ове године износио око 344 милиона КМ.

Ови подаци показују да је, поред увоза, и извоз струје већи.

У шест мјесеци ове године извоз струје је износио 439,42 милиона КМ, док је у истом периоду 2024. године био 289,3 милиона КМ.

Лука Петровић, генерални директор „Електропривреде Републике Српске“, навео је да је у посљедњих 19 мјесеци само један мјесец, и то март 2025. године био изнад плана што се тиче хидрологије, док су остали били хидролошки испод просјека и планова.

- Предузеће је сада у стабилној зони новчаног тока, али ће ова година бити забиљежена као изразито хидролошки неповољна. ‘Електропривреда Српске’ у јулу увози електричну енергију, зато што је Термоелектрана Гацко још у ремонту. Очекујемо да се за седам-осам дана врати на мрежу и тад ће ЕРС прећи у извозника електричне енергије - навео је Петровић прије неколико дана.

Према његовим ријечима, у периоду новембар – фебруар, када је Термоелектрана Угљевик два мјесеца била ван погона, што је направило огромне губитке, морали су да купују електричну енергију и узимају кредитне аранжмане којима су морали да плате добављаче електричне енергије који су инострани.

- Нисмо све извршили, нешто смо и репрограмирали, већ сада смо у стабилној зони новчаног тока, али ова година ће бити забиљежена као изразито хидролошки неповољна - додао је Петровић.

Санел Буљубашић, генерални директор „Електропривреде БиХ“, рекао је да је питање рудника у ФБиХ проблем за који је системско рјешење тешко наћи.

- Зеница се не затвара због провођења пројекта праведне транзиције. Рудник је сам израдио елаборат и казао да више немају довољно ни количина, ни квалитета угља и практично се кренуло у затварање – оно што је у том тренутку било једино и могуће. Велики проблем са рудницима траје још од 2009. године - нагласио је Буљубашић.

Стручњак за енергетику из Сарајева Алмир Бечаревић, каже за „Независне новине“ да не би требало доћи до даљег раста цијена електричне енергије с обзиром на то да се иде према изборној години.

- Неће утицати други фактори на поскупљење, већ избори, и тешко је очекивати да уопште дође до поскупљења електричне енергије. Што се тиче самог увоза, ово је наша реалност и свакодневица. Фактори који су довели до тога јесу да су двије термоелектране у Републици Српској биле под ремонтом. Када је у питању „Електропривреда БиХ“, знамо да је хидрологија лоша, проблем је са рудницима који не могу испоручити довољне количине угља - навео је Бечаревић.

Коментари 0
Повезане вијести
Превозници наставили блокаду Превозници наставили блокаду
Сјећања Хрешана на долазак Аустроугарске империје у БиХ Сјећања Хрешана на долазак Аустроугарске империје у БиХ
Колика је инфлација била крајем прошле године у БиХ? Колика је инфлација била крајем прошле године у БиХ?
Најчитаније
  • Црква Вазнесења Христовог и Успења Пресвете Богородице у Чајничу
    20h 49m
    0
  • Потпуно истинита прича о керуши Габи, хероју Београда чији споменик и данас стоји у ЗОО врту (ВИДЕО)
    10h 49m
    33
  • Расвијетљен покушај убиства у Источном Сарајеву
    18h 39m
    1
  • Сјећање на проту Стевана Баковића: Чувар душе сарајевских Срба у 19. вијеку
    20h 46m
    6
  • Ухапшена два лица из Источне Илиџе због напада на лице из Источног Новог Сарајева
    20h 16m
    2