Команда Кфора поновила је данас да анализира захтјев Владе Србије за враћање до 1.000 припадника српских снага безбједности на Косово и Метохију по Резолуцији 1244, те да су спремни да интервенишу ако буде потребно, да би спријечили ескалацију, у складу са мандатом УН.
- Кфор ће наставити да пружа безбједно окружење и слободу кретања која подстиче продуктиван дијалог, дајући лидерима могућност да креирају дугорочна, одржива рјешења, за добробит свих заједница које живе на Косову - наведно је у саопштењу.
Из Кфора су нагласили да су појачали присуство трупа на Јарињу из превентивних безбједносних разлога.
- Мисија Кфора коју води НАТО састоји се од више од 3.700 припадника из 27 земаља укључујући НАТО савезнике и партнере посвећене обезбјеђивању сигурног и безбједног окружења и слободе кретања за све заједнице на Косову, у складу са мандатом заснованим на Резолуцији Савјета безбједности УН 1244 из 1999. Као таква, улога Кфора и даље је фундаментална за трајну безбједност широм Косова и стабилност у региону западног Балкана - пише у саопштењу.
Наглашавајући да су повећали своје присуство на терену, из Кфора су оцијенили да су те акције показале изузетну успјешност.
- Повећање присуства се показало као изузетно успјешна активност, у великој мјери захваљујући продуктивној и захвалној сарадњи Владе Црне Горе, начелнику српског Генералштаба, институција на Косову, мисије владавине права коју предводи ЕУ Еулексу и Кфору - наведено је у саопштењу.
У саопштењу се додаје да је повећање присуства трупа било неопходно, "имајући у виду недавне извјештаје о наводном могућем присуству организованих криминалних група у оквиру демонстрација".
- Кфор редовно изводи вежбе, осмишљене да тестирају способности и одржавају неопходан ниво оперативне спремности неопходан за наставак испуњавања дужности снага, а најновија вјежба изведена 19. децембра 2022. године у кампу Ново Село код Вучитрна спроведена је како би се обучили и тестирали и провјериле способности припадника Кфора да гарантују слободу кретања кориштењем расположивих средстава /тешка логистичка возила и инжињерска средства/ - наведено је у саопштењу.
Због сложености тренутног радног окружења, додају из Кфора, најважније је да се ови системи и способности тестирају јер ублажавају колективни ризик ако се будући политички споразуми не могу испунити.
- Много је актера на терену посвећених напретку, али Кфор остаје на опрезу и спреман да реагује. Спремни смо да интервенишемо, ако буде потребно, да бисмо спријечили ескалацију, у складу са нашим мандатом УН - поручили су из Кфора.