Кнедле са шљивама веома су карактеристично јело, без којег се не може замислити љетна и јесења трпеза у многим нашим крајевима. Рецептура за овај гурманлук је једноставна, а прилично је специфичног укуса и текстуре.
Кнедле са шљивама су аустријског поријекла, а у српском, мађарском и румунском Банату зову се гомбоце. Постоји и чешка верзија гомбоца, али су оне далеко крупније и богатије. Отприлике једна кнедла - један оброк.
Назив гомбоце потиче од ријечи гомб, што у буквалном преводу значи куглица. У шљиву се ушушкају цимет и шећер, танко се обавије кромпир-тијестом, прво се потапа у кључалу воду, па када исплива упржи се у шећеру и презли.
Око потраге за именом ове посластице кренуло је и право проучавање историје кнедли. Моћна Аустроугарска монархија на свом царском столу често је сервирала деликатесне састојке различитих култура.
Бројни дошљаци из тадашњих покрајина монархије (Мађарске, Чешке, Карпатске Русије, Трста, Мађарске, Крања…) доласком у Беч донијели су занимљиве рецепте, који су с временом постали дио аустријске гастрономске оставштине.
Постоји занимљива прича о аустријском цару Фердинанду I, који је остао упамћен у историји по чувеној изреци: "Ја сам цар, хоћу кнедле!" Није га занимало које је доба године и да ли је сезона шљива или кајсија, водила га је мисао да је цар и да морају да му створе кнедле… иначе је отпуштао куваре.
Тако настају кнедле с много различитих укуса. Једине промјене настале су у њиховој величини, која је и те како порасла, као и у пуњењима. Поред традиционалних кнедли са шљивама и осталим воћем, данас се налазе и нови укуси, попут кнедли с нутелом, нутелом и малином, рафаело кнедли с кокосом, маком, чоколадом и наранџом или вишњом... Најмодернији укуси су чизкејк кнедла, пуњена слатким сиром, као и слане кнедле рецимо са чварцима или куленом.
Кнедле са шљивама слатко су и допадљиво јело које се може припремити или купити готово, а чија арома у сваком случају оставља неодољиву успомену на непцу - чак и ако нисте љубитељ шљива.
Честе грешке због којих кнедле не успијевају увијек
Читава је палета у нијансама припреме, али готово сви су сагласни у једној ствари - најбољи кромпир за кнедле је онај стари. Неки их једу с павлаком и шећером, други су љубитељи цимета и ванилин шећера.
Рецепти за традиционалне округлице преносе се из генерације у генерацију, па ће тако неке домаћице пире од крумпира и брашна замијесити с маргарином, уљем или свињском масти, а друге се залажу за маслац.
Користите ли јестиви скроб (густин) умјесто брашна, на 500 г кромпира иде око 35 г густина, двоје јаја и 25 г растопљеног маслаца. Како вам се тијесто не би лијепило за руке приликом обликовања кнедли, можете их набрашнити, намочити водом или науљити.
Користите ли смрзнуто воће за надјев припазите да нема превише воде, а добро га је и пошећерити. Желите ли да кнедле буду пахуљасте, кромпир након кувања ставите у рерну, коју загријте на 160 степени Целзијуса па потом искључите. Кромпире оставите унутра око 15 минута како би се извукла текућина.
1. Користите погрешно брашно
Добра комбинација одговарајућег кромпира и меког брашна није нужно лоша, али како бисте били сигурни да неће бити "гумасти", бољи је одабир оштро.
2. Нисте довољно измијесили тијесто
Тијесто од кромпира добро измијесите на подлози посутој брашном како кнедле не би након кувања биле гњецаве.
3. Радите "одокативно"
Ако сте већ безброј пута направили кнедле, рецепт имате у малом прсту, али ако их правите повремено и сваки пут испадну друкчије, боља је варијанта извагати састојке и држати се провјерене формуле.
4. Користите незреле шљиве
Зелене шљиве или марелице неће испустити довољно сока и ароме, па им ваља дати довољно времена да сазрију.
5. Не додајете со
Како тијесто не би било безукусно, додајте и прстохват соли, која ће нагласити слаткоћу сокова из шљива.
6. Кувате их предуго или недовољно
Кнедле ставите у кипућу воду. Кувајте док не испливају на површину па затим још двије минуте.
7. Правите превелике округлице
Превелике округлице лако се распадну, а исто вриједи и у случају да користите велике шљиве у комбинацији с премало тијеста. Прије стављања у воду прогледајте сваку округлицу да ли је равномјерно обложена.
8. Остављате грудвице у пиреу
Кромпир за пире протисните кроз пресу, али ако је немате, уситните сваки посебно гњечилицом. Припазите да не буде ситних комада - пире мора бити кремаст.
9. Мијесите топли пире
Прије припреме тијеста оставите пире да се добро охлади. Неке домаћице остављају тијесто да се одмара и неколико сати.
1,2 килограма кромпира
2 кашике уља
1 кашика соли
2 јајета
300 грама брашна
шећер
презла
шљиве без кошпица
Осим тога, потребан је велики лонац воде засољен једном малом кашиком соли.
Кромпир треба да скувате и испасирате те оставите да се охлади 20 минута. Додајте уље, со, јаја и добро промијешајте, а потом додајте брашно и умијесите. Шљивама одстраните кошпицу. Обликујте кнедле и у њих ставите по једну или пола шљиве, те шећера. Кендле стављајте у лонац кипуће воде која је посољена. Када испливају, оставите их још двије минуте. На уљу испржите кратко презлу, па додајте кнедле и промијешајте. По жељи поспите шећером и послужите.
Кнедле су савршене, управо онај укус који очекујете. Старински, као да их је правила бака. Нису жилаве, а што је најбитније - ово су кнедле од шљива које увијек успију.