Knedle sa šljivama veoma su karakteristično jelo, bez kojeg se ne može zamisliti ljetna i jesenja trpeza u mnogim našim krajevima. Receptura za ovaj gurmanluk je jednostavna, a prilično je specifičnog ukusa i teksture.
Knedle sa šljivama su austrijskog porijekla, a u srpskom, mađarskom i rumunskom Banatu zovu se gomboce. Postoji i češka verzija gomboca, ali su one daleko krupnije i bogatije. Otprilike jedna knedla - jedan obrok.
Naziv gomboce potiče od riječi gomb, što u bukvalnom prevodu znači kuglica. U šljivu se ušuškaju cimet i šećer, tanko se obavije krompir-tijestom, prvo se potapa u ključalu vodu, pa kada ispliva uprži se u šećeru i prezli.
Oko potrage za imenom ove poslastice krenulo je i pravo proučavanje istorije knedli. Moćna Austrougarska monarhija na svom carskom stolu često je servirala delikatesne sastojke različitih kultura.
Brojni došljaci iz tadašnjih pokrajina monarhije (Mađarske, Češke, Karpatske Rusije, Trsta, Mađarske, Kranja…) dolaskom u Beč donijeli su zanimljive recepte, koji su s vremenom postali dio austrijske gastronomske ostavštine.
Postoji zanimljiva priča o austrijskom caru Ferdinandu I, koji je ostao upamćen u istoriji po čuvenoj izreci: "Ja sam car, hoću knedle!" Nije ga zanimalo koje je doba godine i da li je sezona šljiva ili kajsija, vodila ga je misao da je car i da moraju da mu stvore knedle… inače je otpuštao kuvare.
Tako nastaju knedle s mnogo različitih ukusa. Jedine promjene nastale su u njihovoj veličini, koja je i te kako porasla, kao i u punjenjima. Pored tradicionalnih knedli sa šljivama i ostalim voćem, danas se nalaze i novi ukusi, poput knedli s nutelom, nutelom i malinom, rafaelo knedli s kokosom, makom, čokoladom i narandžom ili višnjom... Najmoderniji ukusi su čizkejk knedla, punjena slatkim sirom, kao i slane knedle recimo sa čvarcima ili kulenom.
Knedle sa šljivama slatko su i dopadljivo jelo koje se može pripremiti ili kupiti gotovo, a čija aroma u svakom slučaju ostavlja neodoljivu uspomenu na nepcu - čak i ako niste ljubitelj šljiva.
Česte greške zbog kojih knedle ne uspijevaju uvijek
Čitava je paleta u nijansama pripreme, ali gotovo svi su saglasni u jednoj stvari - najbolji krompir za knedle je onaj stari. Neki ih jedu s pavlakom i šećerom, drugi su ljubitelji cimeta i vanilin šećera.
Recepti za tradicionalne okruglice prenose se iz generacije u generaciju, pa će tako neke domaćice pire od krumpira i brašna zamijesiti s margarinom, uljem ili svinjskom masti, a druge se zalažu za maslac.
Koristite li jestivi skrob (gustin) umjesto brašna, na 500 g krompira ide oko 35 g gustina, dvoje jaja i 25 g rastopljenog maslaca. Kako vam se tijesto ne bi lijepilo za ruke prilikom oblikovanja knedli, možete ih nabrašniti, namočiti vodom ili nauljiti.
Koristite li smrznuto voće za nadjev pripazite da nema previše vode, a dobro ga je i pošećeriti. Želite li da knedle budu pahuljaste, krompir nakon kuvanja stavite u rernu, koju zagrijte na 160 stepeni Celzijusa pa potom isključite. Krompire ostavite unutra oko 15 minuta kako bi se izvukla tekućina.
1. Koristite pogrešno brašno
Dobra kombinacija odgovarajućeg krompira i mekog brašna nije nužno loša, ali kako biste bili sigurni da neće biti "gumasti", bolji je odabir oštro.
2. Niste dovoljno izmijesili tijesto
Tijesto od krompira dobro izmijesite na podlozi posutoj brašnom kako knedle ne bi nakon kuvanja bile gnjecave.
3. Radite "odokativno"
Ako ste već bezbroj puta napravili knedle, recept imate u malom prstu, ali ako ih pravite povremeno i svaki put ispadnu drukčije, bolja je varijanta izvagati sastojke i držati se provjerene formule.
4. Koristite nezrele šljive
Zelene šljive ili marelice neće ispustiti dovoljno soka i arome, pa im valja dati dovoljno vremena da sazriju.
5. Ne dodajete so
Kako tijesto ne bi bilo bezukusno, dodajte i prstohvat soli, koja će naglasiti slatkoću sokova iz šljiva.
6. Kuvate ih predugo ili nedovoljno
Knedle stavite u kipuću vodu. Kuvajte dok ne isplivaju na površinu pa zatim još dvije minute.
7. Pravite prevelike okruglice
Prevelike okruglice lako se raspadnu, a isto vrijedi i u slučaju da koristite velike šljive u kombinaciji s premalo tijesta. Prije stavljanja u vodu progledajte svaku okruglicu da li je ravnomjerno obložena.
8. Ostavljate grudvice u pireu
Krompir za pire protisnite kroz presu, ali ako je nemate, usitnite svaki posebno gnječilicom. Pripazite da ne bude sitnih komada - pire mora biti kremast.
9. Mijesite topli pire
Prije pripreme tijesta ostavite pire da se dobro ohladi. Neke domaćice ostavljaju tijesto da se odmara i nekoliko sati.
1,2 kilograma krompira
2 kašike ulja
1 kašika soli
2 jajeta
300 grama brašna
šećer
prezla
šljive bez košpica
Osim toga, potreban je veliki lonac vode zasoljen jednom malom kašikom soli.
Krompir treba da skuvate i ispasirate te ostavite da se ohladi 20 minuta. Dodajte ulje, so, jaja i dobro promiješajte, a potom dodajte brašno i umijesite. Šljivama odstranite košpicu. Oblikujte knedle i u njih stavite po jednu ili pola šljive, te šećera. Kendle stavljajte u lonac kipuće vode koja je posoljena. Kada isplivaju, ostavite ih još dvije minute. Na ulju ispržite kratko prezlu, pa dodajte knedle i promiješajte. Po želji pospite šećerom i poslužite.
Knedle su savršene, upravo onaj ukus koji očekujete. Starinski, kao da ih je pravila baka. Nisu žilave, a što je najbitnije - ovo su knedle od šljiva koje uvijek uspiju.