Да све већи број грађана у Српској своје вријеме и новац троши на игре на срећу потврђују и подаци Републичке управе за игре на срећу, која биљежи пораст у приходима ове године за 38 одсто.
Наиме, приходи од накнада за приређивање игара на срећу, наградних и забавних игара и пореза на добитке од игара на срећу за првих шест мјесеци текуће године значајно су увећани у односу на исти период претходне године.
- У првој половини ове године остварени приходи од игара на срећу, наградних и забавних игара и пореза на добитке од игара на срећу износи чак 46.879.919,44 КМ - наводе за "Независне новине" из Републичке управе за игре на срећу.
Како су истакали, за првих шест мјесци прошле године приход од накнада за приређивање игара на срећу, наградних и забавних игара и пореза на добитке од игара на срећу износио је 33.863.934,44 КМ.
Игор В, бањалучки студент, рекао је да често одигра неку игру на срећу у нади да ће остварити добит.
- Моје друштво и ја често након предавања свратимо у кладионицу. Много пута сам и добио, тако да се због тога често и враћам - рекао је овај млади Бањалучанин.
Наиме, кладионицу је кренуо посјећивати првенствено јер су тамо ишли његови вршњаци, а како каже, сада им је то постала готово свакодневица.
- На почетку нисам био заинтересован, али сада ми је постала навика. Трудим се да не идем пречесто, јер сам много пута и изгубио новац - закључује Игор В.
Како је за "Независне" рекао економиста Саша Грабовац, на повећање прихода од игра на срећу утичу два кључна фактора.
- Главни фактор је измијењена законска регулатива о начину организације опорезивања добити, док је други разлог тешки животни услови у којима данас грађани живе - рекао је Грабовац.
Према његовим ријечима, грађани се налазе у тешком материјалном статусу, што их наводи да трагају за сваким могућим начином да што лакше зараде новац те поправе своје финансијско стање.
- Грађани су у тешком социјалном стању, а врло често излаз из те ситуације траже управо у играма на срећу - рекао је Грабовац.
Како закључује, то су два кључна разлога што већи број грађана свој новац улаже у игре на срећу, с тим да, како каже, вјерује да на то утичу и бројни други елементи.
Подсјећамо, како су "Независне новине" раније писале приход од накнада за приређивање игара на срећу, наградних и забавних игара и пореза на добитке од игара на срећу за девет мјесеци 2021. године износио је 48.631.588 КМ, а како су том приликом стручњаци објаснили грађани Српске су излаз из ковид кризе највише тражили у коцки.