Љекари, дипломирани економисти, дипломирани правници, професори разредне наставе, трговци, економски техничари, машински техничари и електротехничари само су неки од профила и занимања радника за које су послодавци у Републици Српској ове године исказали интерес.
Како за "Независне новине" истичу у Заводу за запошљавање Републике Српске, истовремено, док постоји велики интерес за раније поменута занимања, на евиденцију незапослених Завода биљежи се прилив радника поменутих профила из образовног система.
- Интерес послодаваца је исказан и за запошљавање лица која су у малом броју евидентирана, а то су инжењери информационих технологија, здравствени радници различитих профила, васпитачи у предшколској установи, професори математике, оператери на рачунару, фармацеутски техничари и други - навели су из Завода за запошљавање Републике Српске.
Када бисмо све то посматрали кроз бројке, дошли бисмо до податка да је током ове године тражено 710 професора разредне наставе, 373 дипломирана економиста, 245 дипломираних правника, 240 васпитача у предшколским установама, као и 233 професора математике.
Такође, велика заинтересованост била је и за професоре физике, па су послодавци тражили 192 професора овог занимања, тражена су и 163 љекара и 217 медицинских сестара - техничара. Интерес је био исказан и за 150 економских и 69 машинских техничара.
Подсјећамо, на примјер, и прошле године, према подацима Завода који су раније објављени, професори разредне наставе су били најтраженији, а тада је исказана потреба за њих 697.
- Професор разредне наставе је занимање које је било најтраженије када је ријеч о пријавама потребе за радницима, међутим овај податак није релевантан узимајући у обзир конкурсне процедуре и уговоре о раду на одређено, као и чињеницу да школе поштују закон када је ријеч о пријави потребе за радницима за разлику од послодаваца који не пријављују редовно своје потребе - објаснили су тада из Завода за запошљавање Републике Српске, што је засигурно и сада актуелно.
С друге стране, када је ријеч о потребама пословне заједнице у Републици Српској, према ријечима Саше Аћића, директора Уније удружења послодаваца Републике Српске, на тржишту рада су потребне занатлије у свим секторима.
- Најизраженије су потребе у секторима пољопривреде, прерађивачке индустрије, грађевинарства и сада већ и угоститељства и туризма. Суштински можемо рећи да су у коначници сви профили недостајући и да је постојећа понуда радне снаге исцрпљена. Имајући у виду структуру те понуде које тренутно има око 55.000, када се узме у обзир старосна те квалификациона структура, она је прилично исцрпљена и у том сегменту се јавља потреба за ангажовањем радне снаге из иностранства - наводи Аћић за "Независне новине".
Како додаје, у значајном броју компанија је примјетан и тренд повратка радника из иностранства, што је позитивна реакција на значајан раст плата у посљедњем периоду, као и унапређење услова рада.