На сједници Конференције локалне самоуправе Српске демократске странке (КОЛОС) у Источној Илиџи, ово радно тијело затражило је сазивање ванредне сједнице Скупштине савеза општина и градова у року од десет дана.
Како је Зоран Видић, начелник општине Брод и предсједник КОЛОС-а, објаснио, на дневни ред те сједнице би требало да се ставе теме цијене електричне енергије, те умањени приходи локалним заједницама по свим основама за јануар текуће године.
Како Видић наводи, КОЛОС тражи да се на том састанку дефинише умањење цијене електричне енергије за привреду, домаћинства и јавну расвјету, као и да се по хитном поступку покрене иницијатива за измјену закона о буџетском систему.
- Повећана цијена електричне енергије изазива домино ефекат у цијелој привреди што ће се одразити на животни стандард становника. Цијене енергената, посебно електричне енергије, су важан фактор и утичу у свим трошковима и цијени коштања свих производа и услуга које пружају и локалне заједнице, као што је цијена расвјете – рекао је Видић, оцјењујући тренутни начин обрачунавања електричне енергије непоштеним, јер погађа најугроженије слојеве становништва.
Осим ових закључака, према Видићевим ријечима, КОЛОС тражи да се у року 15 дана одржи тематска сједница Владе Републике Српске са свим начелницима општина и градова у саставу Републике Српске.
Како објашњава, тема би, на тој сједници, било утврђивање тарифе електричне енергије, измјена и допуна закона о буџетском систему по хитном поступку у контексту јачања локалних заједница и транспарентност јавног позива за инфраструктурне пројекте.
Фото: Предраг Крстовић
Видић је рекао да се са овим проблемима суочавају и остале локалне заједнице, посебно што су поскупљена услиједила након усвајања буџета локалних заједница.
Он је додао да ако не буду усвојени закључци КОЛОС-а СДС, начелници из Српске демократске странке размотриће напуштање Савеза градова и општина Републике Српске.
Маринко Божовић, начелник општине Источна Илиџа, један је од првих начелника који је јавно осудио тренутно обрачунавање електричне енергије.
Он је, након данашње сједнице КОЛОС-а, указао да ће грађани ефекте посебно осјетити у љетном периоду.
- Главне ефекте овог обрачунавања ћемо осјетити на љето, када неће доћи до промјене тарифе цијене електричне енергије. Проблеми са којима се сусрећу локалне заједнице већ су задесили привреду Републике Српске, а задесиће све становнике Српске – рекао је Божовић.
Како наводи Божовић, повећање цијене електричне енергије води до повећање цијена свих услуга и производа, посебно оних који су важни за животни стандард становништва.
- Они који су донијели одлуку о повећању тарифе, нису водили рачуна о грађанима. Практично говорећи, они су становницима Републике Српске наплатили прославу свих празника у јануару, када су били у својим кућама, прослављали ове српске празнике и морали да се грију на неки начин – навео је он.
Фото: Предраг Крстовић
Божовић је додао да се поскупљења осјете и у буџетима локалних заједница.
- Јавна расвјета је нешто што у 21. вијеку не би требало да буде питање, те би њена цијена требала да буде симболична, ако не бесплатна – рекао је он.
Према његовим ријечима, начелници локалних заједница спремни су на радикалне поступке како би Влада и сви одговорни у Републици Српској схватили у какав су положај довели становништво.
Љубиша Петровић, градоначелник Бијељине, истакао је да за политички циркус у Бијељини нема народног новца за бахаћење, расипање и потплаћивање.
Он је, на питање новинара зашто нису одобрена средстав за рад комисије за његов опозив, рекао да је новац преусмјерен на праве вриједниости.
- Као извршилац буџета искористо сам законску могућност да новац преусмјерим на субвенције родитељима чија дјеца похађају приватне вртиће, за новорођенчд и субвенције ученицима за превоз – рекао је он.
Фото: Предраг Крстовић
Милан Миличевић, в.д. предсједника СДС-а и начелник Теслића, објаснио је да комисији за спровођење реферндума, у суштини, новац није потребан.
- Говорећи из свог искуства, комисија поднесе свој мегаломански захтјев који се заснива на томе да се пар хиљада марака треба исплатити сваком члану те комисије на име неког хонорара. То нису средства која су планирана у буџету, тако да се поставља питање како ће они који су замислили референуд да га спроведу – рекао је он.
Миличевић је додао да се такође поставља питање о коликим хонорарима се ради, те да ли их треба дати за посао којим се иде директно против стандарда грађана Бијељине и локалног буџета.
- Поставља се питање и за шта им треба тај новац. За листиће које ће штампати на чудан начин, не зна се ко ће их штампати, на који начин ће направити јавну набавку. Њих не занима транспаретност, нумерисање, заштита листића – рекао је он.
Фото: Предраг Крстовић
Како наводи Миличевић, листићи ће се највјероватније, као што је то било у његовој локалној заједници прије три године, штампати на начин који одговара онима који су опозив покренули.
- Листићи ће се највјероватније штампати у својој сопственој режији, у неограниченом броју, без заштите и са својим печатом. Сигуран сам да градоначелник Бијељине не жели да учествује у амнестирању такве врсте криминала – закључио је Миличевић.