Од нашег понашања зависи да ли ћемо да се заразимо. Вирус корона нема сезонски облик, већ је константно присутан и моћи ће стално да се преноси, упозорили су домаћи и свјетски стручњаци.
- Иако је у Србији ситуација знатно повољнија у односу на претходни период, односно бројеви почињу полако да се спуштају, то није знак да је престала епидемија - рекао је за "РТС" епидемиолог Предраг Кон.
Епидемиолог Предраг Кон изјавио је да је у тренутном току епидемије у Србији знатно повољнија ситуација у односу на претходни период јер је дошло до максимума броја заражених и до заравњења, као и да ти бројеви полако почињу да се спуштају.
Према његовим ријечима, сада је јасно да корона није сезонски вирус и да ће непрекидно бити ту.
- У овом тренутку када се спуштамо треба знати да у тренутку када се будемо спустили, то није знак да је престала епидемија. Сада је јасно да нема сезонског облика, већ да је вирус константно присутан и константно може да се преноси, и да то искључиво зависи од нашег понашања - казао је Кон.
Са њим је сагласан и директор Канцеларије Светске здравствене организације у Србији Маријан Ивануша, који је недавно изјавио да је ситуација са вирусом корона у свијету веома озбиљна и да је пандемија интензивнија него икада прије.
- Нити је пуно блажи, нити је пуно гори што је био. Преноси се с човјека на човјека. Наше понашање је кључно за то како ће се ширити тај вирус. А ми знамо да се у околини гдје има 95 до 99 посто људи осјетљивих на тај вирус може ширити експлозивно, ако је присутан у тој околини - подвукао је Ивануша.
Он је поновио да су мјере и наше понашање најбитнији у спречавању ширења вируса.
- Знамо да здравствени систем као такав има одређени капацитет и, ако превазиђемо ту бројку, онда долазимо на ивицу ситуације коју смо видјели у неким земљама да здравствени систем више није био у стању да прима пацијенте и да им опскрбу која је битна - подсетио је Ивануша.
Свјетска здравствена организација упозорила је и да се у последње време вирус корона све више шири међу популацијом млађом од 49 година. Иако још нема коначних научних доказа, цивилне и здравствене власти пријављују све већи број нових инфекција међу младима. У неким државама две петине случајева су обољели стари између 10 и 29 година.
- У било којем животном добу може доћи до болести. Наравно, у просјеку, млађи имају блажи облик болести, али ако има велики број млађих људи који су оболели од ковида, одређени број њих ће имати озбиљан облик болести. Дакле, ако немаш среће, а имаш 20 година, можеш да умреш од ковида - упозорио је директор Канцеларије СЗО у Србији Маријан Ивануша.