Ковачевић: Малигни тумор плућа један од најчешћих малигнитета у свијету

29.10.2021. 14:03
0
ИЗВОР: Катера/ЈЗУ Болница"Србија" Источно Сарајево

Специјалиста пнеумофтизиологије - супспецијалиста медицинске онкологије у Болници "Србија" доктор Анита Ковачевић истиче да је малигни тумор плућа један од најчешћих малигнитета у свијету, заједно са туморима дојке и дебелог цријева.

- Пушење је главни фактор за хронични опструктивни бронхитис који може бити претеча карциному плућа - истакла је др Ковачевић.

Према њеним ријечима, најчешћи симптом плућних тумора је кашаљ који обично дуже траје и с обзиром на то да се најчешће јавља код пушача, често му се придаје много значаја.

- Пацијент се обично јави љекару тек када види сукрвицу у испљувку. То је за њега прво упозорење да се нешто озбиљније дешава - нагласила је др Ковачевић.

Она је напоменула да је некада први симптом тумора плућа отежано гутање или знаци можданог удара, што је у том случају знак да се ради о узнапредовалој и проширеној болести. Поред ових симптома, може да се јави бол у грудима и рамену, повишена тјелесна температура и отежано дисање.

Др Ковачевић наглашава да је радиографска дијагностика која подразумијева рендген плућа, а касније и ЦТ грудног коша, изузетно битна код сумње на малигну болест плућа. ЦТ грудног коша омогућава детаљан увид у промјене у грудном кошу, контакт тумора са крвним судовима, захваћеност нервних структура и увид у процјену операбилности процеса.

- При свакој сумњи на тумор плућа, пацијенте хоспитализујемо ради бронхолошке обраде. Бронхоскопија је инвазивна метова гдје се улази у дисајне путеве посебним апаратом и узима се биопсија ради патохистолошке верификације. Преглед се одвија под локалном анестезијом, аналгоседацијом или тоталном анестезијом у зависности од општег стања пацијента. Тек када буде готов патохистолошки налаз са свим карактеристикама тумора, може се приступити лијечењу - истакла је др Ковачевић.

Додаје да је један од начина лијечења хируршки третман уколико се ради о операбилном процесу. Поред овога данас постоје други видови лијечења, а то је систематска хемотерапија, циљана биолошка терапија и имунотерапија. За сваки тумор плућа постоје посебне карактеристике које нас усмјеравају на наставак лијечења.

- Превентивне мјере заштите од настанка тумора плућа су престанак пушења, избјегавање аеро-загађења и задимљених просторија, санирање бронхитиса и инфекција плућа било које етиологије и придржавање редовне терапије пумпицама уколико је љекар ординирао - закључује др Ковачевић.

Коментари 0
Повезане вијести
Неуролози Болнице “Србија” учествовали на Конгресу неуролога Србије Неуролози Болнице “Србија” учествовали на Конгресу неуролога Србије
Потребни донатори тромбоцита за Кристину Цвјетковић Потребни донатори тромбоцита за Кристину Цвјетковић
У Болници "Србија" у овој години рођено 10 "мрвица" У Болници "Србија" у овој години рођено 10 "мрвица"
Најчитаније
  • Сарајлије „окупирале“ Источно Ново Сарајево, трговци имали пуне руке посла (ФОТО)
    19h 48m
    5
  • Повлаче се новчанице од 10,20,50 и 100 КМ: Шта требате знати
    21h 35m
    0
  • Сјећање на велике демонстрације на Грбавици
    3h 40m
    4
  • Ловац тешко повријеђен, напао га медвјед
    7h 5m
    1
  • Потврђена оптужница против мушкарца због насиља у породици
    4h 54m
    0