Aerodrom u Trebinju Srbija će izgraditi do 2022. godine, kada bi trebalo da polete prvi avioni, potvrdili su u više navrata zvaničnici Republike Srbije.
Projekat je rezultat dobrih odnosa i dogovora zvaničnika Republike Srpske i Srbije. Nakon odluke, polovinom godine, održani su prvi sastanci radnih grupa dviju vlada.
Od odluke se neće odustati, potvrdili su u više navrata iz Vlade Srbije, prenosi "RTRS".
Stručnjaci obje strane obišli su moguće lokalitete u blizini Trebinja i uzeli u razmatranje dvije – područje Mionića, zapadno od Trebinja i plato Zubaca.
- Prve godine, da bi bilo ekonomski isplativo, očekuje se oko pedeset hiljada putnika, što je veliki broj za prvu godinu, s obzirom na to da je novi aerodrom, a procjena investicije je oko pedeset miliona evra - istakla je Zorana Mihajlović, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukure Srbije.
Iz Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske, koje u ovom projektu ima ulogu logistike, potvrdili su da operativni tim dviju vlada analizira potrebne uslove za izgradnju.
U narednih petnaestak dana trebalo bi da uslijedi drugi sastanak, kada će biti poznato više detalja o modelima izgradnje i finansiranja.
Aerodrom u Hercegovini imao bi izuzetan značaj za regiju i Republiku Srpsku.
- Bez obzira na razna razmišljanja, da u blizini imamo više aerodroma, mi u Gradskoj upravi i u Hercegovini smatramo da je to ključan projekat, i da će uz ovaj zaživjeti i drugi projekti - kaže gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić.
Bio bi to i preduslov za povezivanje dviju privreda.
Zbog važnosti projekta, gradonačelnik Trebinja potvrdio je da gradska administracija stoji na raspolaganju za eventualno rješavanje imovinsko - pravnih odnosa i sva druga pitanja.
Čeka se izbor lokacije.
- Nema razloga da sumnjamo, posebno kada je u pitanju Srbija koja je realizovala nekoliko projekata u svojoj državi. Kada su došli, vidjeli smo da vladaju situacijom - dodaje Ćurić.
- Mi bismo mogli završiti dokumentaciju, eksproprijaciju i ostalo u toku 2021. godine, a prvi avioni bi mogli da polete 2022. godine - naglasila je Mihajlović.
Taj termin potvrdio je i Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, na ovonedjeljnom sastanku sa najvišim predstavnicima Republike Srpske.
Aerodromom i kompletnom pripadajućom infrastrukturom, upravljala bi Republika Srbija u narednih 30 - 35 godina.