Univerzitet u Istočnom Sarajevu organizuje stručnu raspravu o Nacrtu ustava Republike Srpske koji je usvojen na posebnoj sjednici republičkog parlamenta 13. marta, nakon čega je upućen na javnu raspravu.
Prva javna rasprava, na kojoj je razmatrano šta je sve potrebno ugraditi u novi ustav Republike Srpske, održana je 31. marta u Istočnom Sarajevu, poslije čega su razgovori vođeni u Trebinju, Prijedoru, Zvorniku, Gradišci, Bijeljini i Banjoj Luci.
Vitomir Popović, predsjednik radne grupe za izradu novog ustava Republike Srpske, rekao je danas ranije za „Glas Srpske“ da je nacrtom predviđeno da „Banjaluka bude glavni grad, Pale prestonica, a Istočno Sarajevo na neki način administrativni centar, s obzirom na to da su tamo predstavnici Srpske iz institucija BiH“.
Dakle, nacrtom je predviđeno da glavni grad bude Banjaluka, a ne Sarajevo, kao što je sada slučaj, dok je za prestonicu predloženo Istočno Sarajevo, sa sjedištem u Palama.
Na jednoj od rasprava, koju je organizovala Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, navedeno je da je značajno da se akademska zajednica uključi u donošenje novog ustava.
Koliko će ove izmjene uticati na struku, borce, studente i sve one koji su dali sugestije i primjedbe o tome šta je sve potrebno ugraditi u novi najviši pravni akt Srpske?
Da li možemo naslutiti da u novom ustavu neće biti mjesta za Univerzitet u Istočnom Sarajevu, bar ne pod ovim imenom, ili će akademska zajednica našeg grada stati u njegovu odbranu?
Da li će se, poslije dugo vremena, založiti za bolje obrazovanje i opstanak Univerziteta ili su ga odavno pustili da teče nizvodno, što dalje od krasa iz kojeg je ponikao?
Ostaje nam da vidimo danas u 12 časova na stručnoj raspravi koja će biti održana u Rektoratu Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
Ustav Republike Srpske
Ustav Republike Srpske je najviši opšti pravni akt u sistemu opštih pravnih akata Republike Srpske.
Prvi Ustav Republike Srpske donesen je 28. februara 1992. pod imenom Ustav Srpske Republike Bosne i Hercegovine.
Tokom proteklih godina doživio je brojne revizije, mijenjan je i dopunjavan, a najveće promjene doživio je u vrijeme vladavine visokog predstavnika Pedija Ešdaun.