Академска заједница у Источном Сарајеву тражи мјесто у уставу Српске

10.04.2025. 10:59
3
ИЗВОР: katera.news

Универзитет у Источном Сарајеву организује стручну расправу о Нацрту устава Републике Српске који је усвојен на посебној сједници републичког парламента 13. марта, након чега је упућен на јавну расправу.

Прва јавна расправа, на којој је разматрано шта је све потребно уградити у нови устав Републике Српске, одржана је 31. марта у Источном Сарајеву, послије чега су разговори вођени у Требињу, Приједору, Зворнику, Градишци, Бијељини и Бањој Луци.

Витомир Поповић, предсједник радне групе за израду новог устава Републике Српске, рекао је данас раније за „Глас Српске“ да је нацртом предвиђено да „Бањалука буде главни град, Пале престоница, а Источно Сарајево на неки начин административни центар, с обзиром на то да су тамо представници Српске из институција БиХ“.

Дакле, нацртом је предвиђено да главни град буде Бањалука, а не Сарајево, као што је сада случај, док је за престоницу предложено Источно Сарајево, са сједиштем у Палама.

На једној од расправа, коју је организовала Академије наука и умјетности Републике Српске, наведено је да је значајно да се академска заједница укључи у доношење новог устава.

Колико ће ове измјене утицати на струку, борце, студенте и све оне који су дали сугестије и примједбе о томе шта је све потребно уградити у нови највиши правни акт Српске?

Да ли можемо наслутити да у новом уставу неће бити мјеста за Универзитет у Источном Сарајеву, бар не под овим именом, или ће академска заједница нашег града стати у његову одбрану? 

Да ли ће се, послије дуго времена, заложити за боље образовање и опстанак Универзитета или су га одавно пустили да тече низводно, што даље од краса из којег је поникао?

Остаје нам да видимо данас у 12 часова на стручној расправи која ће бити одржана у Ректорату Универзитета у Источном Сарајеву.

Устав Републике Српске

Устав Републике Српске је највиши општи правни акт у систему општих правних аката Републике Српске.

Први Устав Републике Српске донесен је 28. фебруара 1992. под именом Устав Српске Републике Босне и Херцеговине. 

Током протеклих година доживио је бројне ревизије, мијењан је и допуњаван, а највеће промјене доживио је у вријеме владавине високог представника Педија Ешдаун.

Коментари 3
  • Generic placeholder image
    Snježana 10.04.2025. 14:59
    Što ne bi ušli i astronauti, oni su žila kucavica RS
  • Generic placeholder image
    Astronaut 10.04.2025. 13:49
    Svi hoće u Ustav! Borci, Univerzitet u ISA... pa nije popis!
  • Generic placeholder image
    Snježana 10.04.2025. 12:59
    Ajde baš da vidimo hoće li ukinuti Univerzitet ovdje
Повезане вијести
Крунић: Награда у области науке потврда да је досадашњи рад препознат, али и обавеза да се указано повјерење оправда Крунић: Награда у области науке потврда да је досадашњи рад препознат, али и обавеза да се...
Већи број студената на Универзитету у Источном Сарајеву Већи број студената на Универзитету у Источном Сарајеву
Пријемни испит на Универзитету у Источном Сарајеву Пријемни испит на Универзитету у Источном Сарајеву
Најчитаније
  • Измирена дуговања радницима Болнице "Србија" за порезе и доприносе 2011-2019. године
    11h 42m
    7
  • Свеепархијски сабор у спомен на свештеномученике дабробосанске 19. јула у Биљешеву код Какња
    13h 41m
    0
  • Рембрант - /не/схваћени геније
    13h 39m
    0
  • Колико су пензије у ФБиХ веће него у Српској?
    14h 30m
    4
  • Пилећи ражњићи са поврћем
    14h 7m
    1