Godinama unazad smanjuje se broj prodanih kutija cigareta, međutim, nije došlo do pada broja konzumenata, već do cvjetanja ilegalnog tržišta. Crno tržište duvanskih proizvoda u BiH premašilo je legalno, po čemu je BiH jedinstven slučaj u Evropi.
Zbog ovog budžet svake godine ostaje bez skoro milijardu maraka, a legalna industrija gubi stotine miliona maraka. Ekonomisti iz Udruženja “Liberalni forum” i Udruženja ekonomista RS “ЅWOT” upravo zato su izradili analizu “Akcizne politike na duvan u BiH, trenutno stanje i perspektive”.
– Imamo podatak da je 2020. godine tri puta manje prodatih cigareta. Bilo bi dobro da je to usljed prestanka konzumacije cigareta, ali to nije slučaj. Crno tržište predstavlja nefer konkurenciju, pa se legalnim proizvođačima, koji plaćaju radnike i poreze, teško boriti sa takvom konkurencijom – rekao je Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS “ЅWOT”.
Jedan od autora dokumenta Admir Čavalić poručio je da je identifikovan pogrešan model akcizne politike, posebno od 2016. godine.
Ističe da nije došlo do pada konzumenata, već se povećavalo ilegalno tržište.
– Jačale su kriminalne organizacije koje se bave distribucijom ili čak proizvodnjom cigareta i duvana – istakao je on.
Neke od preporuka su vraćanje na model akcizne politike iz 2016. godine, edukacija stanovništa o negativnim posljedicama konzumiranja proizvoda i, možda najvažnija, ona koja se odnosi na namjensku potrošnju sredstava prikupljenih po osnovu akciza duvanih proizvoda.
Radi se o milijardama maraka u proteklih desetak godina. Nažalost, ta sredstva se ne koriste primarno za zdravstvene svrhe, kao što je slučaj svugdje u svijetu, već idu za krpljenje tekuće potrošnje – istakao je on.
Arsen Hršum/Foto: M.Jakovljević/RAS Srbija
- Prema podacima, posljedice trenutne akcizne politike su da kontinuirano dolazi do rasta sivog tržišta, i da nakon 2017. godine ilegalno tržište se izjednačava sa legalnim po obimu trgovine - naglasio je Arsen Hršum iz Udruženja ekonomista “ЅWOT”.
Proizvođači duvana ističu da umjesto legalnih cigareta, pušači su sada prešli na crno tržište i puše štetniji duvan od onog koji je u cigaretama.
– U BiH je sve manje duvana. Devedesetih godina imali smo osam do devet hiljada tona, a prošle godine bilo je od 350 do 380 tona. Glavni razlog razvoja crnog tržišta su neadekvatne akvcize koje su donesene sa namjernom da odvrate pušače od konzumacije, ali se postigao suprotan efekat – istakao je Svetozar Mihajlović, predstavnik proizvođača duvana.
Smatra da bi smanjenjem akciza i povećanjem podsticaja imali znatno veće prihode od indirektnih poreza u budžetu.