Autobus sa vjernicima koji su krenuli na Zadušnice vraćen sa KiM

19.06.2021. 12:47
0
IZVOR: SRNA

Autobus sa 50 pravoslavnih vjernika iz centralne Srbije, koji su krenuli da obilježe Zadušnice i posjete hramove Srpske pravoslavne crkve na Kosmetu, vraćen je jutros iz Kosovske Mitrovice za Beograd, izjavio je direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković.

Petković je naveo da, iako su pripadnici kosovske policije prvobitno na Jarinju propustili autobus sa vjernicima, oni su presretnuti na putu ka Metohiji i vraćeni na administrativni prelaz u centralnu Srbiju, u saopšteno je iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

On je dodao da je posjeta uredno najavljena preko oficira za vezu, u skladu sa sporazumom i ustaljenom praksom, s obzirom na to da je bilo neophodno da im se obezbijedi policijska pratnja.

Grupa vjernika trebalo je danas da obiđe grobove svojih najmilijih i da posjeti Visoke Dečane, Svete Arhangele u Prizrenu, Zočište i Veliku Hoču, te da sutra u Mušutištu prisustvuje lomljenju slavskog kolača u hramu koji je srušen 1999. godine.

Petković kaže da im je, umjesto toga, zabranjeno da na svojoj postojbini zapale svijeću i pomole se za svoje mrtve.

-Ovaj slučaj sramota je za albanske lidere u Prištini koji diriguju ovakvim zabranama, ali je i još jedan pokazatelj međunarodnoj zajednici kakav je odnos Prištine prema Srbima, kada ni grupa vernika ne može da obiđe grobove svojih bližnjih- poručio je Petković.

On je upitao do kada će međunarodni predstavnici na Kosmetu tolerisati ovakvo iživljavanje Prištine nad nedužnim ljudima.

-Šta je njihova krivica, što su Srbi i što su proterani i etnički očišćeni sa svojih ognjišta? O kakvoj normalizaciji odnosa mi danas govorimo, kada su Srbima na Kosovu i Metohiji uskraćena osnovna ljudska prava?- upitao je Petković. 

Komentari 0
Povezane vijesti
Sjednica Savjeta bezbjednosti o Kosmetu 9. aprila Sjednica Savjeta bezbjednosti o Kosmetu 9. aprila
Posmatrač na sudu vrana Posmatrač na sudu vrana
Kadeti Srbije izborili plasman na Svjetsko prvenstvo Kadeti Srbije izborili plasman na Svjetsko prvenstvo
Najčitanije
  • Požar zahvatio auto-servis i porodičnu kuću u Istočnom Sarajevu
    22h 21m
    0
  • Istočno Sarajevo: Ugašen požar, nema povrijeđenih
    20h 12m
    0
  • Običaji na veče Velikog petka
    13h 39m
    0
  • Udruženje građana "Sveti Pantelejmon" prikuplja novac za pomoć za dječaka Marka
    18h 57m
    0
  • Božović: Iz Istočne Ilidže milioni u budžet Srpske, a mrvice nazad
    21h 59m
    0