Banja Luka: Obilježeno 25 godina od egzodusa Srba iz Republike Srpske Krajine

05.08.2020. 13:25
0
IZVOR: SRNA

Služenjem parastosa u Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci danas je obilježeno 25 godina od egzodusa srpskog naroda iz Republike Srpske Krajine i zločinačke akcije hrvatske vojske i policije "Oluja".

Organizator obilježavanja je organizacija "Veritas" u saradnji sa lokalnim zajednicama i Srpskom pravoslavnom crkvom.

Parastosu u Hramu Hrista Spasitelja prisustvovao je i ministar u Vladi nekadašnje Republike Srpske Krajine Slobodan Perić, koji je rekao da je zločinačkom akcijom "Oluja" 1995. godine vojnički završen genocid nad Srbima u Hrvatskoj, koji je počeo 1941. godine.

- Srba iz Krajine više nema, ne postoje kao narod ni fizički ni pravno. Srbi su prije posljednjeg rata bili konstitutivan naros u Hrvatskoj i ona je izgubljena pred početak ratnih sukoba, a fizički su uništeni završnim operacijama u "Oluji" - rekao je Perić novinarima.

Perić, koji je izbjegao iz Republike Srpske Krajine nakon "Oluje" i sada živi u Banjaluci, ističe da je ono što se desilo Srbima u Hrvatskoj genocid po svim karakteristikama.

- Smatram da ne treba voditi kampanju da se usvoji deklaracija o genocidu nad Srbima od 1941. do 1945. godine, već od 1941. do 1995. godine jer je upravo to period u kojem je genocid započet, sproveden i završen - rekao je Perić, koji je prije rata devedesetih godina prošlog vijeka živio i radio u Zagrebu.

Kada bih govorio iz hrvatskog ugla o 25 godina od "Oluje", kaže Perić, rekao bih da je uspješno završen genocid nad Srbima, koji je započeo prije 80 godina, te da je "tačka na i" ovog genocida pojavljivanje Srbina /potpredsjednika Vlade Hrvatske Borisa Miloševića/ na proslavi "Oluje" u Kninu.

- Kad govorim iz srpskog ugla, onda je, na žalost, istina - rekao je Perić.

U okviru obilježavanja bilo je predviđeno i polaganje vijenaca kod spomenika stradalim Krajišnicima na Dinari na Perduovom groblju u Banjaluci, ali je taj događaj otkazan.

Vojno-policijska akcija "Oluja" počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima "Veritasa", tokom "Oluje" iz svojih domova protjerano je više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.220 civila.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz Februara 2015. godine "Oluja" okvaliFikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida. 

Komentari 0
Povezane vijesti
Obilježavanje 33 godine od početka rada vojne bolnice "Koran" Obilježavanje 33 godine od početka rada vojne bolnice "Koran"
Obilježavanje 80 godina od oslobođenja Pala Obilježavanje 80 godina od oslobođenja Pala
Obilježavanje 33 godine od stradanja Srba u Sijekovcu Obilježavanje 33 godine od stradanja Srba u Sijekovcu
Najčitanije
  • Babalj ima pitanje za Vladu: Šta znači član 8. Zakona o platama u MUP Republike Srpske?
    16h 44m
    1
  • Opština Istočno Novo Sarajevo: U aprilu niz aktivnosti pomoći građanima
    23h 28m
    0
  • Mladić se zaglavio u liftu fakulteta pa propao kroz otvor
    14h 45m
    0
  • Preknuta sjednica Doma naroda, Bošnjaci izašli iz sale
    18h 55m
    9
  • Izglasana smjena srpskih zamjenika ministara u Savjetu ministara
    22h 32m
    1