Бања Лука: Обиљежено 25 година од егзодуса Срба из Републике Српске Крајине

05.08.2020. 13:25
0
ИЗВОР: СРНА

Служењем парастоса у Храму Христа Спаситеља у Бањалуци данас је обиљежено 25 година од егзодуса српског народа из Републике Српске Крајине и злочиначке акције хрватске војске и полиције "Олуја".

Организатор обиљежавања је организација "Веритас" у сарадњи са локалним заједницама и Српском православном црквом.

Парастосу у Храму Христа Спаситеља присуствовао је и министар у Влади некадашње Републике Српске Крајине Слободан Перић, који је рекао да је злочиначком акцијом "Олуја" 1995. године војнички завршен геноцид над Србима у Хрватској, који је почео 1941. године.

- Срба из Крајине више нема, не постоје као народ ни физички ни правно. Срби су прије посљедњег рата били конститутиван нарос у Хрватској и она је изгубљена пред почетак ратних сукоба, а физички су уништени завршним операцијама у "Олуји" - рекао је Перић новинарима.

Перић, који је избјегао из Републике Српске Крајине након "Олује" и сада живи у Бањалуци, истиче да је оно што се десило Србима у Хрватској геноцид по свим карактеристикама.

- Сматрам да не треба водити кампању да се усвоји декларација о геноциду над Србима од 1941. до 1945. године, већ од 1941. до 1995. године јер је управо то период у којем је геноцид започет, спроведен и завршен - рекао је Перић, који је прије рата деведесетих година прошлог вијека живио и радио у Загребу.

Када бих говорио из хрватског угла о 25 година од "Олује", каже Перић, рекао бих да је успјешно завршен геноцид над Србима, који је започео прије 80 година, те да је "тачка на и" овог геноцида појављивање Србина /потпредсједника Владе Хрватске Бориса Милошевића/ на прослави "Олује" у Книну.

- Кад говорим из српског угла, онда је, на жалост, истина - рекао је Перић.

У оквиру обиљежавања било је предвиђено и полагање вијенаца код споменика страдалим Крајишницима на Динари на Пердуовом гробљу у Бањалуци, али је тај догађај отказан.

Војно-полицијска акција "Олуја" почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.

Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.

Према подацима "Веритаса", током "Олује" из својих домова протјерано је више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.869 погинулих и несталих Срба, од којих 1.220 цивила.

Међународни суд правде је у пресуди из Фебруара 2015. године "Олуја" оквалиФиковао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала све карактеристике геноцида. 

Коментари 0
Повезане вијести
Обиљежавање 33 године од почетка рада војне болнице "Коран" Обиљежавање 33 године од почетка рада војне болнице "Коран"
Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала
Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу
Најчитаније
  • Војна болница „Коран“ – свједок надљудских напора медицинског особља
    23h 37m
    15
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    26m
    7
  • Ко све у Републици Српској има мању плату од полицајца почетника
    21h 46m
    17
  • Посне брзе шкољкице
    18h 52m
    0
  • У Сарајеву пронађена дрога милионске вриједности (ФОТО)
    20h 38m
    0