"Besmrtni puk" u Srbiji i Srpskoj

09.05.2022. 09:23
0
IZVOR: srna.rs

Manifestacija "Besmrtni puk", održana prvi put u Rusiji 2014. godine s ciljem očuvanja ličnog sjećanja na stradale u Drugom svjetskom ratu, biće danas održana u Srbiji i u Republici Srpskoj.

Učesnici će u šetnji na Dan pobjede 9. maja u više gradova Srbije nositi fotografije članova svojih porodica koji su poginuli u borbi protiv fašizma.

Centralni događaj biće današnja šetnja "Besmrtnog puka" u Beogradu. U 10.00 časova učesnici će se sastati kod Vukovog spomenika i prošetati do Groblja oslobodilaca Beograda, rekao je za "Sputnjik" viši savjetnik Ruskog doma u Beogradu Georgij Engelhart.

Sat kasnije, oni koji žele da odaju poštu poginulim rođacima okupiće se u Nišu kod logora "Crveni krst", kao i u Aranđelovcu.

Šetnja će biti održana i u Trebinju u Republici Srpskoj, gdje je okupljanje zakazano u večernjim časovima kod spomenika vojvodi Luki Vukaloviću.

Engelhart navodi da su ovo samo neki od gradova u zemlji i okruženju u kojima će biti održana manifestacija "Besmrtni puk", te ističe da će se poštovaoci djela poginulih i ideje antifašizma ove godine okupiti u desetinama mjesta u Srbiji.

Napominjući da je važno da se ta borba ne zaboravi u vremenu revizije i falsifikovanja istorije na svim meridijanima, Engelhart je ukazao da su objektivni razlozi za to što je manifestacija "Besmrtni puk" postala tradicionalna u Srbiji.

- Prije svega, to je veliko stradanje srpskog naroda u dva svjetska rata, u Velikom i Drugom svjetskom ratu. Upravo zato vaš narod ima taj sluh, osjećaj i razumijevanje za to šta znače te žrtve. To je iskustvo koje je zajedničko našim narodima. To je još jedna karika u lancu istorijskog prijateljstva koje nas povezuje - rekao je Engelhart.

On je podsjetio da na šetnji u Beogradu tradicionalno učestvuju i predstavnici ruske Ambasade u Srbiji.

Manifestacija "Besmrtni puk" sa godinama je u Rusiji sve masovnija, a održava se i u drugim zemljama i ne samo u Evropi.

Američke i britanske vlasti ove godine zabranile su održavanje "Besmrtnog puka" na svojoj teritoriji.

Komentari 0
Povezane vijesti
Udruženje roditelja djece oboljele od malignih bolesti „Iskra“ dobitnik Plakete „Sestre Gajić“ Udruženje roditelja djece oboljele od malignih bolesti „Iskra“ dobitnik Plakete „Sestre Gajić“
Srpska bogatija za 26 beba Srpska bogatija za 26 beba
Preminula majka Milorada Dodika Preminula majka Milorada Dodika
Najčitanije
  • Na današnji dan rođen Filip Višnjić
    19h 25m
    3
  • Stari Brod - iskaz grupe svjedoka iz Čajniča
    19h 22m
    3
  • Zlatni ljiljan Rose Simić
    8h 13m
    0
  • Srpska bogatija za 26 beba
    19h 21m
    0
  • Katerini prijedlozi knjiga za čitanje
    7h 22m
    0