BiH, sa Albanijom, u trci za najsiromašniju zemlju Evrope: BiH troši više, a ima najmanje novca po stanovniku!

22.07.2025. 18:36
0
IZVOR: Buka

Živimo sve lošije, pokazuje i najnovija Eurostatova statistika. U trci smo sa Albanijom za najsiromašniju zemlju Evrope.

Prema najnovijim podacima Eurostata za 2024. godinu, bruto domaći proizvod po stanovniku u BiH iznosi svega 35% prosjeka Evropske unije, dok je u Albaniji nešto više – 37%. Ali zanimljiv zaokret donosi pokazatelj stvarne potrošnje građana, tzv. AIC (actual individual consumption). Tu BiH prestiže Albaniju sa 41% prosjeka EU, dok je Albanija na 38%.

Drugim riječima, Albanija ima nešto veće prihode, ali BiH troši više.

Na začelju Evrope

Slika


Foto: rtvbn.com

Na vrhu ljestvice nalazi se Luksemburg sa nevjerovatnih 241% EU prosjeka, dok BiH i Albanija ostaju duboko u zoni siromaštva. Sljedeća najlošije plasirana zemlja unutar EU je Bugarska sa 66% prosjeka, gotovo dvostruko više od BiH.

Kako živimo bolje kad imamo manje?

Veća potrošnja uz niži BDP može biti posljedica veće dijaspore, uvozne pomoći, kreditne potrošnje, sive ekonomije, pa čak i statističkih odstupanja. Jedno je jasno – ni BiH ni Albanija, kao ni zemlje regiona Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija, nalaze se daleko ispod evropskog prosjeka.

Bosna i Hercegovina i zemlje regiona imaju znatno niže cijene u odnosu na prosjek EU, što donekle ublažava uticaj nižih prihoda i BDP-a. Ipak, niži troškovi života nisu dovoljni da potpuno kompenzuju niži životni standard i ekonomsku snagu ovih zemalja.

Slika

Foto: rtvbn.com

Slika

Foto: rtvbn.com

Takođe, primjetno je i da evropske ekonomske sile nastavljaju da se udaljavaju jedna od druge. Luksemburg je i dalje neprikosnoveni lider sa BDP-om po stanovniku koji je 142% iznad prosjeka EU, dok je Irska na drugom mjestu sa 111% iznad prosjeka. Ove dvije zemlje pokazuju neuporedivo visok nivo ekonomskog razvoja i životnog standarda.

Irska, uprkos visokom BDP-u, bilježi znatno nižu stvarnu individualnu potrošnju, što ukazuje na specifičnosti njihove ekonomije – multinacionalne korporacije i intelektualna svojina značajno podižu BDP, ali ne doprinose ujednačenoj raspodjeli bogatstva među stanovništvom.

S druge strane, Bugarska, kao najsiromašnija zemlja EU, ima BDP po stanovniku 34% ispod prosjeka Unije, dok Rumunija, Letonija i Grčka takođe znatno zaostaju. Disperzija između najbogatijih i najsiromašnijih članica EU ostaje velika, iako je tokom posljednjih deset godina blago smanjena – najbogatiji su i dalje oko četiri puta bogatiji od najsiromašnijih.

Ovi podaci jasno pokazuju da unutar Evrope i dalje postoje duboke ekonomske podele koje ugrožavaju socijalnu koheziju i jedinstvenu evropsku tržišnu ekonomiju. Dok bogate zemlje nastavljaju da rastu i jačaju svoj standard, slabije ekonomije ostaju zarobljene u začaranom krugu niskog rasta i nejednakosti.

Komentari 0
Povezane vijesti
Inspektori u BiH "češljaju" stanove na dan Inspektori u BiH "češljaju" stanove na dan
Božović: Malo će galamiti i prijetiti, a poslije će biti „pojela maca“ Božović: Malo će galamiti i prijetiti, a poslije će biti „pojela maca“
Pročitajte tekst odluke koju je nametnuo Šmit Pročitajte tekst odluke koju je nametnuo Šmit
Najčitanije
  • Pomozimo Marku Pavloviću sa Pala
    10h 43m
    0
  • Sjećanje na smrt šestogodišnje Biljane Nikolić - rana koja ne zarasta
    16h 3m
    3
  • Identifikovani napadači na mladića sa majicom "Crvene zvezde"
    10h 3m
    1
  • Aktivan humanitarni broj 1402 za Mihaelu Filipić iz Šekovića!
    14h 31m
    0
  • Izvučena sedmica, dobitniku 900.000 evra
    3h 30m
    0