Praksa izvještavanja o epidemiološkoj situaciji, koja se u Republici Srpskoj gotovo godinu i po prati na dnevnom nivou, uskoro bi mogla da bude znatno drugačija.
Svjedoci smo da ljekari u posljednje vrijeme sve češće vode polemiku o tome da se prestane svaki dan izvještavati o broju zaraženih i testiranih.
Nenad Stevandić, šef Tima za praćenje mjera i preporuka Republičkog štaba za vanredne situacije i zamjenik generalnog direktora UKC RS, ima slične informacije.
On kaže da ćemo vrlo brzo ući u fazu kada se toliko nećemo baviti brojevima, nego težinom kliničke slike.
– Pratim te informacije i vjerovatno će i evropska tijela i agencije ići s tom praksom. Imajući u vidu da je svugdje vakcinacija, a i mi idemo s masovnom imunizacijom, ide sa ka tome da ćemo pratiti, odnosno izvještavati o teško oboljelim pacijentima – objašnjava Stevandić.
U ovom momentu je, kako ističe, najvažnije povećati stepen vakcinisanih jer je delta soj, koji jeste zarazniji ali ne i patogeniji, lovac na nevakcinisane.
– Delta soj “ganja” nevakcinisane i zato je veoma važno vakcinisati, pogotovo dok je izuzetno povoljna epidemiološka situacija. Podsjećam da građani na raspolaganju imaju pet vrsta vakcina i da je vakcina jedina zaštita od teških kliničkih slika – poručuje Stevandić.
Ubijeđen je da će države koje budu imale veću stopu vakcinacije imati i veći bruto društveni proizvod, bolju privredu, jeftiniju zdravstvenu zaštitu, te manje opterećenje kompletnog državnog sistema.
Član Kriznog štaba Hrvatske i direktorka Klinike za infektivne bolesti “Dr Fran Mihaljević”, Alemka Markotić, nedavno je takođe potvrdila da se među naučnicima sve više raspravlja što bi ubuduće trebalo brojati u vezi korona virusa.
– Ide se u smjeru da se broje samo teško oboljeli, a ne koliko ima pozitivnih nalaza u nekoj državi – navela je Markotićeva.
Jelena Durić, epidemiolog Doma zdravlja Trebinje, ocjenjuje da je takva promjena izvještavanja o epidemiološkoj sitaciji uslovljena velikim brojem vakcinisanog stanovništva.
– Kada bismo izvještavali samo o broju i stanju pacijenata s teškim kliničkim slikama, odnosno hospitalizovanih, to bi moralo da znači da imamo puno vakcinisanih. Očekujemo da će vakcinisani imati blažu kliničku sliku ako se zaraze, a da će u bolnici završiti oni koji se nisu vakcinisali – objašnjava Durićeva.
U suprotnom, odnosno ako bude mali procenat vakcinisanih, dodaje Durićeva, izvještavanje neće biti promijenjeno.
– Sve zavisi od toga kako ćemo se odazvati vakcinaciji – smatra Durićeva.
Kaže da u Trebinju imaju povećan broj testiranih osoba s respiratornim infekcijama koji su negativni. Ali, očekuju da će se u skorije vrijeme i to promijeniti jer u komšiluku, u Crnoj Gori i Srbiji, raste broj zaraženih.
Sve nade predstavnika javnih zdravstvenih ustanova su u vakcinama.
– Uložili smo zaista svu energiju u vakcinisanje. Do sada smo zadovoljni odazivom– navodi Durićeva.