Božović: Dodik referendum koristi kao dio predizborne strategije uoči najavljenih izbora

07.08.2025. 16:04
0
IZVOR: rtvbn.com

Povodom najava o raspisivanju referenduma u Republici Srpskoj nakon oslobađajuće presude Miloradu Dodiku, načelnik opštine Istočna Ilidža i visoki funkcioner SDS-a Marinko Božović ocijenio je da je riječ o još jednom pokušaju Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) da lični problem svog predsjednika pretvori u institucionalni.

- Nejasna je ideja referenduma. Ne znam tačno šta to treba da znači - rekao je Božović za "SB" komentarišući najavu referenduma kojom se SNSD pokušava obračunati s odlukama pravosudnih institucija BiH.

On tvrdi da je „pokušaj spašavanja gospodina Dodika“ krajnje nejasan i da se ne zna šta je krajnji cilj:

- Stvarno je nejasno šta bi taj referendum trebao da znači za stanovnike Republike Srpske.

Božović smatra da su potezi SNSD-a već odavno izašli iz politički prihvatljivih okvira.

- U ovom trenutku je neophodno da neko urazumi Savez nezavisnih socijaldemokrata. Svojim djelovanjem, koje je prešlo granice prihvatljivog, nanose ogromnu štetu Republici Srpskoj - upozorio je Božović.

Dodaje da svi u Republici Srpskoj već vide da se vodi „nerazumna politika iz koje će najveću štetu pretrpjeti građani“.

Božović navodi da se referendum koristi isključivo kao dio predizborne strategije SNSD-a uoči najavljenih prijevremenih izbora.

- Nije prvi put da se poteže pitanje referenduma, ali ovaj put to je očito dio predizborne kampanje za izbore na koje će se SNSD sigurno prijaviti.

Podsjeća da ovakva praksa nije nova i da SNSD koristi institucije koje istovremeno javno negira.

- S jedne strane pozivaju na bojkot institucija – suda, CIK-a, a s druge strane ulažu žalbe na presude tog istog suda i prijavljuju se na izbore kod tog istog CIK-a. Dakle, priznaju institucije, ali samo kada im odgovara.

Naglasio je da se pod izgovorom borbe za srpski narod zapravo urušavaju institucije Republike Srpske:

- Pod plaštom borbe za jednog čovjeka – Dodika – urušavaju se institucije Republike Srpske. To nije borba za narod, to je borba za lični opstanak.

Božović ne krije da smatra kako je krajnji cilj SNSD-a pretvaranje Republike Srpske u sistem u kojem će vlast biti koncentrisana u jednoj porodici:

- Građani će vrlo brzo prozreti suštinsku namjeru SNSD-a i njihovog predsjednika, a to je da od Republike Srpske napravi porodičnu monarhiju.

Božović je odgovorio i na pitanje oko izdvajanja ogromnih sredstava za lobiranje u SAD-u. Naime, mjesečno će se izdvajati 100.000 dolara za lobiranje u Sjedinjenim Američkim Državama.

- Troši se novac građana Republike Srpske! - navodi Božović i ističe da takvo trošenje javnih sredstava nema opravdanja u društvu gdje se djeca liječe SMS porukama:

- U Republici Srpskoj djeca se liječe SMS porukama, a milioni maraka se troše na lobiranje koje do sada nije imalo nikakav efekat – i neće ga ni imati.

Božović vjeruje kako je politički kraj Milorada Dodika pitanje vremena, ali da on prije toga mora položiti račune:

- Milorad Dodik treba da položi račune za sve što je radio, da odgovori na brojne afere koje su otvorene, kako od njega samog, tako i od njemu bliskih ljudi.

Upozorava da trenutni pokušaj da se njegov lični problem pretvori u institucionalni problem može imati teške posljedice po entitet.

Govoreći o mogućem rješenju političke krize, Božović je u razgovoru iznio prijedlog:

- Ako bi Nikola Poplašen bio predložen kao zajednički kandidat za predsjednika Republike Srpske, to bi možda bila šansa da se ova priča zaustavi.

Prisjeća se da je Nikola Poplašen smijenjen 1999. godine odlukom visokog predstavnika – po nalogu upravo Milorada Dodika.

- Tada je to bilo prihvatljivo. A danas, kada visoki predstavnik koristi zakone koje je Dodik tada omogućio, sada mu to ne odgovara.

Božović zaključuje da bi „reset sistema“ bio moguć samo ako se krene od početka:

„Ako hoćemo da ispravimo nepravdu, moramo je ispravljati od početka. Smjena Poplašena je bila prva nepravda. Najmanje što Dodik može da uradi jeste da to prizna – i time pokaže da je zaista dosta.“

Komentari 0
Povezane vijesti
Dodik zatražio otkup jednogodišnje kazne zatvora Dodik zatražio otkup jednogodišnje kazne zatvora
Orašanin: Odsviran kraj, završena era vlasti Milorada Dodika Orašanin: Odsviran kraj, završena era vlasti Milorada Dodika
Dodik najavio da će Srpska raspisati referendum Dodik najavio da će Srpska raspisati referendum
Najčitanije
  • Otkazi u "Šumama RS": Bez posla ostaje 1.000 radnika
    21h 48m
    3
  • "Pucali ste u čovjeka, vaskrsli legendu. Pucali ste u komandanta, vaskrsli metaforu"
    7h 16m
    9
  • Paljanka Nataša Andžić Divljan - prva žena vozač autobusa u Sarajevsko-romanijskoj regiji (FOTO)
    23h 16m
    4
  • U danima najžešćeg "crvenog terora" život izgubila četvorica Mijovića (FOTO)
    8h 0m
    12
  • Dodik najavio da će Srpska raspisati referendum
    23h 59m
    8