Marinko Božović, član Predsjedništva SDS-a i načelnik opštine Istočna Ilidža, upitao je zašto je Zakon o zaštiti međuentitetskog pojasa i njegovom proglašenju prostorom od posebnog interesa za Republiku Srpsku važan za oblast zdravstva?
On je na svom „iks“ nalogu naveo je da je razlika u platama između zdravstvenih ustanova u FBiH i Republici Srpskoj godinama usmjerava trend odlaska ljekara i medicinskog osoblja u Federaciju.
Prema njegovim riječima, ovaj problem je posebno izražen u lokalnim zajednicama koje se nalaze uz međuentitetsku liniju razgraničenja i u neposrednoj blizini većih centara kao što su Sarajevo, Tuzla i Mostar.
- Donošenjem ovog zakona stvaramo zakonsku mogućnost da se svim zdravstvenim radnicima zaposlenim u ustanovama koje se nalaze u okviru zaštićenog područja plate uvećaju za 15 odsto. To nije samo pitanje materijalnog položaja zdravstvenih radnika, već i pitanje očuvanja zdravstvenog sistema i dostupnosti zdravstvene zaštite našim građanima - naveo je Božović u objavi.
Kako navodi, međuentitetska linija dotiče 44 opštine i grada u Republici Srpskoj, a svaka od tih sredina suočava se sa specifičnim izazovima.
- Odlazak ljekara, medicinskih sestara i drugog zdravstvenog osoblja morao bi da upali sve ALARME, jer bez ljudi nema ni zdravstvenog sistema. Mjera koju će primjenjivati Istočna Ilidža predstavlja dobar primjer i konkretan odgovor na ovaj problem, ali ona sama po sebi ne može biti sistemsko rješenje za cijelu Republiku Srpsku - istakao je on.
Božović je dodao da je zato neophodno da se kroz zakonska rješenja stvore uslovi da svi građani, bez obzira na to u kojoj lokalnoj zajednici žive, imaju jednak pristup kvalitetnoj primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti.
- Očuvanje zdravstvenog kadra nije trošak, već investicija u budućnost Republike Srpske – naglasio je prvi čovjek Istočne Ilidže.