Povodom „Dana odbrane Ilidže“ i obilježavanja sjećanja na drugi napad na Ilidžu koji se dogodio 14. maja 1992. godine, danas je položeno cvijeće na spomenik Oklopnog bataljona na Dobrinji 4 i tako odata počast poginulim i umrlim borcima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović naveo je da je Opštinska boračka organizacija „Ilidžanski borac“ u okviru ovogodišnjih obilježavanja „Dana odbrane Ilidže“ pripremila nešto što bi trebalo da slijede i ostale boračke organizacije širom Republike Srpske.
- To je prije svega imperativ da se mladim generacijama prenese ono što se dešavalo širom Republike Srpske, a naročito u Srpskom Sarajevu i Srpskoj Ilidži, kako je ona odbranjena i kako je jednim potpisom ostala u Federaciji Bosne i Hercegovine – rekao je Božović
Foto: katera.news
Kako ističe, treba se sjećati svih poginulih boraca, svih ljudi koji su za stvaranje Republike Srpske dali svoje živote, ali i obratiti posebnu pažnju na one koji su preživjeli, na demobilizane borce i na sve stanovnike tadašnjeg Srpskog Sarajeva.
- Živjeti u periodu 1992. do 1996. godine u Srpskom Sarajevu praktično u liniji borbenih dejstava je bilo nešto što je možda u ovim uslovima nezamislivo, ali svakako da Sarajevskim Srbima još jednom treba odati posebno priznanje za stvaranje Republike Srpske – naglasio je načelnik.
Od aktivnosti koje su organizovali pripadnici „Ilidžanskog borca“, Božović posebno ističe odlazak učenika u Banjaluku u posjetu centralnom spomen-obilježju svim borcima Vojske Republike Srpske.
Takođe, prikazivanje filma o doktoru Miodragu Laziću, dodaje, pokazuje da se ove aktivnosti podižu na viši nivo i da ih treba dodatno unapređivati.
Manifestacija "Dani odbrane Ilidže" obilježava se u znak sjećanja na prvi i drugi napad takozvane Armije BiH na Ilidžu.
Napadi muslimanske vojske na Ilidžu desili su se 22. aprila i 14. maja 1992. godine.
Prvi napad takozvane ABiH dogodio se 22. aprila 1992. godine, kada je poginulo 12 srpskih boraca, a za odbranu Ilidže tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata poginulo je 1.064 boraca Vojske Republike Srpske.
Od poginulih 1.064 borca, njih 560 bili su pripadnici „Ilidžanske brigade" koja je branila svoju teritoriju od napada iz pravaca Sarajeva, Hrasnice i Igmana.
„Ilidžanska brigada" bila je bastion Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske i dala je ogroman doprinos u odbrani Republike Srpske.
Srpsko stanovništvo sa Ilidže je iseljeno nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je odbranjeno područje pripalo Federaciji BiH, a sjećanje na podvig boraca i žrtve civila čuva i njeguje Boračka organizacija „Ilidžanski borac".