Rogatičani Zdenko Brusin /64/ i njegov brat Boro /62/ slobodno vrijeme popunjavaju neobičnim hobijima - planinarstvom, amaterskom speleologijom, brdskim biciklizmom i gljivarstvom, nastojeći da širu javnost upoznaju o bogatom kultuno-istorijskom naseljeđu opštine Rogatica i gornjeg Podrinja.
Zdenko navodi za Srnu da se njih dvojica planinarstvom zajedno bave već 50 godina, obilazeći svakog vikenda zanimljive lokalitete i planinske vrhove na gornjo-drinskoj i sujednim regijama, bez obzira na vremenske prilike.
Bili su dugogodišnji članovi rogatičkog "Sjemeća" sve dok je ovo Planinarsko društvo bilo aktivno, a potom su odlučili da uz članove svojih porodica vikendom sami planinare.
Foto: srna.rs
Među ljubiteljima prirode u Republici Srpskoj i šire poznati su kao uspješni takmičari u planinarskoj orijentaciji, u čemu su, kako kaže, deset godna predstavljali svoju Rogaticu na MOSI/Međuopštinskim omladinskim sportskim igrama/ sa kojih su donijeli četiri medalje.
Zdenko je naglasio da se njihova aktivnost trenutno svodi na akcije koje organizuju društva u okruženju i druženje u okviru njihove grupe, kroz obilaske brojnih planina, pećina, jezera, vidikovaca i svega što je "lijepo za oko, dušu i odmor".
Više puta puta im se najavljuju grupe planinara, pojedinci, čak i porodice, želeći da posjete neku zanimljivu destinaciju, na šta se braća Brusin rado odazovu.
Osim planinarstva, braća Brusin amaterski se bave speleologijom, te biciklizmom u novije vrijeme isključivo brdskim u kome su dnevno prelazili i više od 200 kilometara.
Foto: srna.rs
Zdenko je izrazio žaljenje što je speleologija malo zastupljena na našim prostorima.
Prema njegovim riječima, od 1988. braća Brusin ušli su u svijet speleologije obilazeći pećine na području gornjeg Podrinja i nastoje da obajvljivanjem fotografija promovišu bogastvo ovog prirodnog naseljeđa.
On tvrdi da u kanjonu rijeke Prače, sada Parku prirode "Prača", postoje četiri velike pećine koje treba detaljno istražiti i mnogo bolje predstaviti javnosti, te dodaje da imaju mnogo sačuvanog foto-materijala o mjestima koje su posjetili sa članovima svoje porodice i prijateljima.
- Najljepša i najveća u Republici Srpskoj i čitavoj BiH je pećina Govještica, čiji su kanali dugački 9.870, a koja za turiste nije dostupna, ali je za nas prava atrakcija, istinsko uživanje u ljepotama njenih ukrasa, jezera i brojnih vertikala - naglašava Zdenko.
Braća Brusin su, kako kaže,u jednoj pećini pronašli grnčariju, koja datira iz mlađeg bronzanog doba.
Foto: srna.rs
On tvrdi da na području opštine Rogatica postoje mnogi ostaci kultruno-istorijskog nasljeđa, među kojima i ostaci starog srednjovjekovnog utvrđenja Borač iz vremena vlastele Pavlovića.
Zatim ostaci srednjovjekovnog grada Vratar kod Žepe, kod Crkvine je hram Svetog Jovana Krstitelja iz 13.vijeka, mnoge nekropole stećaka i brojni ostaci kamenih spomenika - uglavnom žrtvenika iz rimskog doba.
- Sve ove lokacije posjećivali smo po nekoliko puta i predstavljali javnosti putem raznih medija i ponosni smo što putem slike i riječi možemo poslati u svijet sve ono što je lijepo i što čini Rogaticu sa okolinom zanimljivom i atraktivnom za turiste - navodi Zdenko.
Foto: srna.rs
On ističe da im se putem društvenih mreža do sada javilo mnogo ljudi sa raseljenih prostora, koje braća u svojim "pohodima" obilaze, i zahvale im se za objavljenu fotografiju njihovog kraja, sela i rodne kuće što im budi jaku nostalgiju i uspomene iz ranijih vremena.
Uz već pomenute hobije, Zdenko sa bratom Borom uživa u gljivarstvu.
Braća imaju solidno znanje iz ove oblasti i mogu se pohvaliti i činjenicom da ne postoji šumski proplanak na području Rogatice i planinska kota na gornjodinskoj regiji na kojoj nisu popili kafu i doručkovali u prirodnom ambijentu.
Foto: srna.rs