Preduzeća u Republici Srpskoj koja posluju u metalskom sektoru suočavaju se sa enormnim poskupljenjem čelika i drugih repromaterijala, zbog čega je i proizvodnja i plasman pod upitnikom.
Ističu to sagovornici “Glasa Srpske” naglasivši da je godina nikad teža za poslovanje.
Direktor i vlasnik preduzeća “Metalac MBM” iz Dervente Slobodan Golub rekao je da je sve neizvjesno, od poslovanja, narudžbi, plasmana proizvoda do radnih mjesta.
- Dobili smo cjenovnike za repromaterijal za maj i one se kreću oko 1.500 evra po toni, što je za oko 500 evra viša cijena. Kada podignemo cijenu našeg proizvoda, pitanje je da li će kupci željeti da kupe taj proizvod - istakao je Golub.
Podsjetio je da ova firma izvozi 97 odsto svojih proizvoda.
- Pitanje je da li će uopšte biti potražnje za robom. Zaliha za mart i dio aprila imamo, a šta će biti poslije toga, kako ćemo nabavljati i plaćati sirovinu i hoćemo li moći prodati robu, sve je neizvjesno - kazao je Golub. Dodao je da se više od 60 odsto proizvoda ovog preduzeća toplo cinča i naglasio da i cinčare najavljuju enormno poskupljenje.
Zbog svih navedenih problema, dodao je Golub, i radna mjesta su ugrožena.
- Najveća ukrajinska čeličana je uništena i bićemo u velikim problemima za obezbjeđenje sirovine, jer Ukrajina je do izbijanja ove krize bila jedan od najvećih snabdjevača tom sirovinom. Naslonjeni smo na Smederevo, ali je Smederevo dobar dio čelika u ingotima uvozilo iz Ukrajine, tako da ćemo vidjeti šta će se dešavati - rekao je Golub.
Upozorava da ako ne bude posla i plasmana robe, preduzeće će preživjeti mjesec, dva, a sve poslije toga je pod velikim upitnikom.
Da je problema previše saglasan je i direktor čelinačkog preduzeća “Vineks” Dalibor Džombić, koji ističe da su bakar i mesing mnogo poskupjeli te da je veliki problem nabaviti čelik.
- Pokušavamo da podignemo cijene proizvoda, ali to teško ide. U septembru prošle godine povećali smo cijene za oko 15, a početkom ovog mjeseca za još deset procenata. Ima otkazivanja ugovora, međutim i ti partneri koji otkažu nakon nekoliko dana zovu i traže proizvod, jer nemaju izbora, nemaju gdje drugo da kupe - rekao je Džombić.
Problemi ne zaobilaze ni firmu “Metal sistem” iz Doboja, koja se bavi plastifikacijom metala.
- Boje su poskupjele za oko 50 odsto, a i svemu ostalom su skočile cijene. Od izbijanja krize u Ukrajini narudžbe su malo stale - rekao je vlasnik tog preduzeća Nebojša Pejić. Dodao je da osim plastifikacije metala, proizvode i PVC i aluminijumsku stolariju, ali i u tom segmentu proizvodnje suočavaju se s brojnim poteškoćama.
Staklo
Nebojša Pejić je rekao da nema sirovine koja nije poskupjela i koja ne poskupljuje gotovo svaki dan.
- Cijena stakla je skočila za 150 odsto. To više nije normalno - rekao je Pejić.