Crkva Svetog Jovana Krstitelja na Crkvinama kod Borika, koja je izgrađena na temeljima hrama iz 13. vijeka, ne ostavlja ravnodušnim ni putnike namjernike ni slučajne prolaznike, pa se za svako bogosluženje u njoj okupi veliki broj vjernika.
Ovaj sveti hram u Rogatici posjetiocima je interesantan iz više razloga. Osnovni je u tome što je podignut u podnožju Vidove gore, na tromeđi opština Rogatica, Sokolac i Han Pijesak, na temeljima ostataka crkve koja je, prema legendi, jer pisanih tragova nema, u 13. vijeku podignuta kao zadužbina srpskog kralja Dragutina.
Crkvu i kraljevski ljetnikovac u blizini srušili su, po legendi, Turci dolaskom u ove krajeve u 15. vijeku, ali je u narodu ostalo sjećanje na tradicionalno okupljanje uz neizostavnu svetu liturgiju na otvorenom na Ivanjdan i Usekovanje glave svetog Jovana Krstitelja.
Izgradnja ove svetinje, uz blagoslov Njegovog preosveštenstva blaženopočivšeg mitropolita dabrobosanskog Nikolaja, počela je na Ivanjdan 7. jula 2008. godine. Otuda i naziv crkve Sveti Jovan Krstitelj, koja je izgrađena po zamisli sada pokojnog arhitekte Zorana Čerkića iz Rogatice. Umnogome je to bio drugačiji projekat od drugih hramova u ovim krajevima.
- Mi, grupa zaljubljenika u Crkvine i legendu o ovom lokalitetu koju smo još od malih nogu slušali od starijih, takoreći pošli smo ni od čega i na kraju dobili jedinstven hram u ovim krajevima - priča Dragiša Jovičić, jedan od 15 članova Organizacionog odbora za realizaciju ovog projekta.
Dodaje da je glavni koordinator izgradnje bio tadašnji paroh borički Dragiša Simić.
- Zajedno smo marljivo i strpljivo radili i uz materijalnu i drugu podršku više od 600 različitih priložnika dobili smo objekat vrijedan pažnje i divljenja. Izgradnja je trajala oko šest i po godina. Možda bi to trajalo i kraće, ali je nekako u istom periodu građena i crkva u Brankovićima, druga na području Crkvene opštine Borike i u Zakomu u Crkvenoj opštini Rogatica, te u Obrtima u Crkvenoj opštini Sokolac. Sve one su, zahvaljujući brojnim vjernicima i priložnicima, uspješno završene i u njima se uveliko odvija bogosluženje i svaka ima svoj dan i vrijeme za okupljanje vjernika - kaže Jovičić.
U porti crkve na Crkvinama nalazi se i jedan zanimljiv objekat, a riječ je o Lučkoj česmi koja služi kao svojevrstan spomenik.