Danas Djetinjci

19.12.2021. 09:10
0
IZVOR: SRNA

Srpska pravoslavna crkva /SPC/ danas praznuje Djetinjce kada odrasli simbolično vežu djecu, koja se driješe, odnosno oslobađaju pripremljenim darovima.
Djetinjci se slave treću nedjelju pred Božić.

Odrasli rano ujutru ili po dolasku iz crkve sa bogosluženja vežu djecu, a za vezivanje obično koriste kaiš, gajtan, kanap ili deblji konac. Obično se zavežu noge ili ruke, pa se jednim dijelom kanap zaveže za sto ili stolicu.

Vezivanje za Djetinjce, Materice i Oce ima višestruku simboliku. Simbolizuje čvrste porodične veze, slogu, mir, poštovanje i međusobno pomaganje u svim prilikama, zatim upućuje ukućane na štedljivost i istrajnost u vrlinama.

Dobra i štedljiva djeca prikupe nešto sredstava štednjom, pa za taj dan nabave neku čast i driješe se onima koji ih vežu.

Komentari 0
Povezane vijesti
Sutra Sveti car Konstantin i carica Jelena Sutra Sveti car Konstantin i carica Jelena
Sutra Sveti Ćirilo i Metodije Sutra Sveti Ćirilo i Metodije
Danas Sveti sveštenomučenik Platon Danas Sveti sveštenomučenik Platon
Najčitanije
  • Reakcija načelnika Kojića na optužbe premijera Minića (VIDEO)
    18h 42m
    0
  • Mašinski fakultet u Istočnom Sarajevu promovisao 19 diplomiranih inženjera i mastera mašinstva (FOTO)
    23h 1m
    0
  • Do kraja godine novi mamograf i magnetna rezonanca u Bolnici “Srbija”
    21h 49m
    3
  • Večeras godišnji koncert učenika Srednje muzičke škole u Istočnoj Ilidži
    21h 23m
    0
  • Centar za kontinuiranu edukaciju medicinskih sestara otvoren danas u Palama
    16h 31m