Danas Vavedenje Presvete Bogorodice

04.12.2020. 08:43
0
IZVOR: SRNA

Srpska pravoslavna crkva /SPC/ danas proslavlja praznik Vavedenje Presvete Bogorodice, koji simbolizuje dolazak trogodišnje Marije u Jerusalimski hram i njeno zavještanje Bogu.

Marija je u skladu sa zavjetom roditelja Joakima i Ane - da će ako dobiju porod, dijete dati u hram - dovedena u Jerusalim i uvedena u hram.

Na vratima hrama dočekao ih je prvosveštenik Zaharija, otac Jovana Preteče, koji je Mariju uveo u hram i postavio je na prvi od dvanaest stepenika koji su vodili u najsvetiji dio, nazvan Svetinja nad svetinjama. Marija se na ostale stepenike popela sama, iako je to bilo teško i odraslim ljudima.

Marija je u hramu ostala devet godina. Pošto su joj u međuvremenu umrli roditelji, sveštenici su odlučili da je udaju za 80-godišnjeg udovca Josifa, koji je već imao odraslu djecu.

Marija je živjela u Josifovoj kući kao što je živjela u hramu, tako da je ona bila prva monahinja - ona koja je život zavještala Bogu.

Vavedenje je i slava manastira Hilandar.

Komentari 0
Povezane vijesti
Danas Sveti sveštenomučenik Platon Danas Sveti sveštenomučenik Platon
Danas Vaskršnji utorak Danas Vaskršnji utorak
Sutra su Mladenci Sutra su Mladenci
Najčitanije
  • “Braniću Srbiju i kada budem bila mrtva!” – Riječi srpske heroine koja je branila svoju otadžbinu 1999.
    1h 49m
    0
  • Istočno Sarajevo: Uhapšena dva lica
    8h 50m
    6
  • Godišnjica odbijanja Vens-Ovenovog plana
    9h 30m
    0
  • Boban Kusturić pronađen mrtav
    11h 26m
    0
  • U manastiru Mileševa na današnji dan 1237. godine sahranjene mošti Svetog Save
    9h 27m
    0