U znak sjećanja na herojsku odbranu Ilidže danas je u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo održana svečana akademija u okviru višednevne manifestacije "Dani odbrane Ilidže 2025".
Predsjednik Opštinske boračke organizacije "Ilidžanski borac", koja je i organizator današnje akademije, Goran Šehovac izjavio je da se ova manifestacija organizuju od 22. aprila do 14. maja u znak sjećanja na prvi i drugi napad na Ilidžu.
- Za odbranu Ilidže tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata život je položilo 1.068 boraca Vojske Republike Srpske i pripadnika MUP-a, a među njima je 560 vojnika Ilidžanske brigade - rekao je on.
Predrag Krstović/Centar za kulturu i informisanje Istočna Ilidža
On je naveo da je današnja svečanost prilika da se podsjete teških dana, te da se svi, tadašnji i sadašnji Ilidžanci, sa tugom, ali i ponosom sjećaju ratnih dana.
- Ova akademija je prilika da se okupimo, da dođu naši komandanti, saborci, porodica, naša djeca. Uvijek kažem da je 22. april lijep dan, jer smo se odbranili, ali i da je najtužniji, jer smo tada izgubili 12 boraca - rekao je Šehovac.
Prema njegovim riječima, ratna, kasnije Srpska Ilidža, do kraja rata izdržala je više od 30 ofanziva.
Marinko Božović, načelnik opštine Istočna Ilidža, rekao je da svake godine sjećaju dana kada je odbranjena tadašnja Srpska Ilidža i boraca koji su dali živote za stvaranje Republike Srpske i odbranu Srpskog Sarajeva.
- Sjećamo se pripadnika Ilidžanske brigade Sarajevsko-romanijskog korpusa, herojskog korpusa, koji su pokazali junaštvo i herojstvo, patriotizam i prave osobine srpskog borca - rekao je on.
Prema njegovim riječima, ono što rade pripadnici i članovi Opštinske boračke organizacije "Ilidžanski borac" je primjer patriotizma jer ne dozvoljavaju da oni koji su stradali za stvaranje Republike Srpske budu zaboravljeni.
- Okupljanje preživjelih, porodica poginulih boraca, vođenje računa o tim kategorijama je nešto o čemu ova lokalna zajednica brine, ali je potrebno uraditi i više jer nisu sistemski riješeni problemi ovih kategorija - rekao je Božović.
On je rekao da mir i stabilnost nemaju cijenu, te da danas imamo Republiku Srpsku koja je garancija i ono što nam je obezbijeđeno u Dejtonu.
- Danas imamo šta da izgubimo, a to je Republika Srpska. Bez obzira na štetu koju smo kao sarajevski Srbi pretrpjeli gubitkom teritorije, moramo maksimalno dobro i odgovorno da je pazimo, čuvamo i da na takav način pokazujemo patriotizam kao što ga pokazuje "Ilidžanski borac" obilježavanjem značajnih datuma. To je u miru način za pokazivanje patriotizma - istakao je Božović.
Bivši pripadnik Vojske Republike Srpske Miroslav Lučić rekao je da su ovakve akademije prilika da se sjetimo onih koji su dali život za odbranu Srpske Ilidže i stvaranje Republike Srpske.
- Bio je početak rata, još nisu bile organizovane jedinice, ni formirana Vojska Republike Srpske i tada je bilo bitno da srpske patriote, Ilidžanci, izađu na linije odbrane, pruže otpor i na taj način zaštite civile, starce, djecu, žene i našu teritoriju na kojoj je većinski živio srpski živalj - rekao je Lučić.
Lučić je istakao da je jedini cilj Vojske Republike Srpske bio zaštita srpskog naroda.
- Linije koje su uspostavljene 22. aprila na tom prostoru naše Ilidže ostale su takve praktično do kraja rata, što znači da mi nismo imali nikakvih pretenzija da napadamo naselja u kojima je bilo većinski muslimansko stanovništo. Mi nismo agresori, nego oni koji su štitili svoj narod - rekao je on.
Junački sinovi Srpske Ilidže odbranili svoja ognjišta
"Dani odbrane Ilidže 2025" organizuju se do 14. maja u znak sjećanja na prvi i drugi napad na ratnu Ilidžu, a u oba slučaja, opština je sačuvana herojskom borbom srpskih oružanih snaga, dok su neprijatelju naneseni značajni gubici.
Prvi napad takozvane Armije BiH desio se 22. aprila 1992. godine, kada je poginulo 12 srpskih boraca, a za odbranu Ilidže tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata poginulo je 1.064 boraca Vojske Republike Srpske.
Od poginulih 1.064 borca, njih 560 bili su pripadnici „Ilidžanske brigade" koja je branila svoju teritoriju od napada iz pravaca Sarajeva, Hrasnice i Igmana.
„Ilidžanska brigada" bila je bastion Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske i dala je ogroman doprinos u odbrani Republike Srpske.
Srpsko stanovništvo sa Ilidže je iseljeno nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je odbranjeno područje pripalo Federaciji BiH, a sjećanje na podvig boraca i žrtve civila čuva i njeguje Boračka organizacija „Ilidžanski borac".