Djeca na listi onih koji ne smiju primiti vakcinu

24.12.2020. 19:48
0
IZVOR: Srpskainfo

Imunolog dr Srđa Janković objasnio je ko ne smije da primi postojeće vakcine protiv virusa korona, i zašto su među njima i djeca.

Sobzirom da je ovo nova bolest i nove vakcine, nije bilo vremena da se one ispitaju u populaciji djece gdje su vrlo stroge etičke i metodološke norme ispitivanja i za sada neće biti vakcinacije djece pogotovo što ona rjeđe obolijevaju. Štitićemo ih kao i do sada preventivnim mjerama. Kada bude kolektivni imunitet počeo da se stvara, na taj način će i djeca biti zaštićena – rekao je dr Janković za TV Prva.

Kako je objasnio, potrebno je da se urade ispitivanja na određenoj populaciji da bi mogle da se registruju za tu populaciju, u ovom slučaju djecu, pišu Novosti.

- Fajzer/Biontek vakcina pošto nije živa vakcina, njene kontraindikcije obuhvataju samo preosjetljivost na komponente vakcine i iz predostrožnosti se neće davati ljudima koji su skloni težim alergijskim reakcijama, a da pritom ne znamo tačno na koji alergen. Moraju biti zdravi, svako akutno oboljenje i pogoršanje hronične bolesti je privremena kontraindikacija. To znači da ne mogu u tom trenutku da se vakcinišu, ali to ne znači da neće moći kad im se stanje pogorša. Za žive vakcine kao što je Sputnik V i AstraZeneka važeće kontraindikacije su da osobe sa značajnije oslabljenim imunskim sistemom ne treba da se vakcinišu - istakao je imunolog.

Inače, zaštita koju vakcina pruža nije trenutna jer vakcina treba da pokrene naš imunski odgovor. Naš organizam nas štiti, objašnjava, a vakcina daje informaciju od čega treba da nas štiti. Već sedmi dan od davanja druge doze trebalo bi da imamo solidnu zaštitu, a između dvije doze postepeno se stvara zaštita.

 

Komentari 0
Povezane vijesti
Stručnjaci ukazuju na nedovoljan roditeljski nadzor djece na društvenim mrežama Stručnjaci ukazuju na nedovoljan roditeljski nadzor djece na društvenim mrežama
Gripa i korona ponovo pune ambulante u Srpskoj Gripa i korona ponovo pune ambulante u Srpskoj
Počeli "Dani ruskog dječijeg filma" u Palama Počeli "Dani ruskog dječijeg filma" u Palama
Najčitanije
  • Branka Pandurević iz Pala treba našu pomoć
    21h 11m
    0
  • Albanac koji je zadužio Srbe
    7h 17m
    6
  • Prevrnuo se autobus pun putnika: Dvoje poginulih, oko 80 povrijeđenih
    22h 49m
    0
  • Raste broj žrtava u prevrtanju autobusa, vozač uhapšen
    20h 16m
    0
  • Odustalo se od Željke Cvijanović kao v.d. predsjednika Srpske?
    19h 48m
    0