Dovršena Betovenova “Deseta simfonija”

31.03.2020. 15:48
0
IZVOR: nezavisne.com

Ljubitelji klasične muzike moraće da se strpe još neko vrijeme da bi čuli čitavu verziju Betovenove nedovršene ''Desete simfonije''.

Naime, orkestar "Betoven" iz Bona planirao je da izvede završenu simfoniju krajem aprila, na 250. godišnjicu rođenja slavnoga kompozitora u tom gradu no obzirom na situaciju sa pandemijom ovo je prolongirano. Prema njihovom saopštenju očekuje se da će izvedba biti predstavljena u novembru.

Međunarodni tim muzikologa, pijanist Robert Levin i kompjuterski stručnjaci su od 2019. godine, uz pomoć umjetne inteligencije, pokušavali se da dovrše ovu simfoniju.

Betoven je ostavio svega nekoliko nota zapisanih u notesu prije smrti 1827. godine.

Prošle godine se tim muzikologa i programera takmičio s vremenom kako bi dovršili djelo uz pomoć umjetne inteligencije, uoči 250. godišnjice njegovog rođenja no sada je to prolongirano.

Kristin Siegert, voditelj arhiva u Betovenovoj kući u njegovom rodnom gradu Bonu je istakla kako je uvjerena da bi Betoven odobrio ideju da se njegova simfonija završi jer je i on bio inovator.

Komentari 0
Najčitanije
  • Godišnjica smrti Branke Đukić
    4h 59m
    4
  • Nikola Lizdek: Moj prvi dan škole
    6h 10m
    2
  • Đak prvak: Dočekajte spremni prvi dan škole
    19h 20m
    1
  • Zaboravljeni korijeni: Manastir Petropavlov - Trebinje (VIDEO)
    5h 16m
    0
  • Radnik u Istočnom Novom Sarajevu zaradio od 186.673 KM za jedan mjesec
    1h 17m
    0