Dr Ivana Vukobrat-Bjelogrlić, povodom Svjetskog dana bubrega, podsjetila je da je glavna funkcija bubrega izlučivanje toksičnih produkata metabolizma i viška tečnosti iz organizma.
Kako ističe, bolesti bubrega čine veliku grupu oboljenja različitog uzroka, toka kliničke slike i prognoze.
- Ova oboljenja najčešće su izazvana infekcijama, metaboličkim poremećajima, toksinima i drugim uzrocima, a manifestuju se kao upale bubrega i hronična smanjena funkcija bubrega - istakla je dr Vukobrat Bjelogrlić.
Hronična bubrežna bolest je „tihi ubica“ i znatno narušava kvalitet života. Međutim, kako objašnjava, postoji nekoliko načina na koji možemo sačuvati bubrege zdravima, a to je prevencija i liječenje bolesti bubrega za sprečavanje ili odgađanje zatajenja bubrega.
- Preporučuju se redovni pregledi koji uključuju procjenu funkcije bubrega, klirens kreatinina i proteinurija, urea, kreatinin, urin, mineralogram, krvna slika, ali i usvajanje zdravih životnih navika koje će spriječiti razvoj rizičnih faktora za razvoj bubrežne bolesti – naglasila je ona.
Ona navodi da je potrebno redovno kontrolisati šećer u krvi, krvni pritisak, hraniti se zdravo i kontrolisati tjelesnu težinu, smanjiti unos soli na pet grama dnevno, ne pušiti, ne uzimati lijekove bez preporuke ljekara i provjeravati funkciju bubrega ako postoji jedan ili više faktora rizika, odnosno ako je neko u porodici liječen zbog hronične bubrežne bolesti.
- Otkrića u terapiji nude velike mogućnosti za sprečavanje ili odlaganje bolesti i ublažavanje komplikacija kao što su kardiovaskularne bolesti i otkazivanje bubrega, te se samim tim produžava kvalitet i kvantitet života za ljude koji žive sa hroničnom bolešću bubrega - poručila je ona.
Svjetski dan bubrega ove godine obilježava se 13. marta, sa ciljem da se podigne nivo svijesti o životno važnoj ulozi bubrega u očuvanju zdravlja i potrebi ranog otkrivanja i prevencije bubrežnih oboljenja, podsjećaju iz JZU Bolnica „Srbija“.