Javnost je uznemirila vijest da je početkom mjeseca dječak (12) iz Vranja teško povrijeđen kada je podletio pod kamion vozeći električni trotinet, iako po zakonu nije smio njime da upravlja. To vozilo, nečujno i bez signalizacije, sve je češći uzrok saobraćajnih nezgoda sa kobnim posljedicama.
Koliko su povrede dječaka iz Vranja bile teške, prepričavaju ljekari koji su se borili za njegov život.
– Nažalost, povreda je bila takva da je sa sobom nosila potrebu da se uradi amputacija čitavog desnog ekstremiteta. Sa žaljenjem, moram da kažem da je to jedna od najtežih povreda koja je ikada zbrinuta na našoj klinici – kaže Ivona Đorđević, dječji hirurg u UKC Niš.
Tog dana, istraga je pokazala, na trotinetu bez registracione oznake, dvanaestogodišnjak se nije zaustavio na raskrsnici iako je trebalo. To je dovelo do podlijetanja pod točkove. I to nije jedina greška koja je dječaku ostavila trajne posljedice.
– Deca do četrnaeste godine ne smeju upravljati električnim trotinetom u javnom saobraćaju. Trotinet ima točak koji je prečnika oko 15 centimetara i najmanja neravnina na kolovozu ili šaht može dovesti do toga da vozilo i vozač vozila budu nestabilni i izgube kontrolu – ukazuje Branko Stamatović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja.
Prof. dr Ivona Đorđević ističe da je riječ o vozilima male snage koja se nalaze u saobraćaju sa šleperima, kamionima sa prikolicom, kombi vozilima, šleperima, i kao takvi nisu ravnopravni učesnici u saobraćaju.
– Najčešće su to tinejdžeri ili mladi adolescenti, koji naivno i neiskusno ulaze u saobraćaj, a to sa sobom nosi veoma veliki rizik od povreda – dodaje Đorđevićeva.
Profesor Emir Smailović sa Saobraćajnog fakulteta u Beogradu upozorava da roditelji moraju da budu svjesni da se električni trotinet značajno razlikuje od običnog, kao i da omogućava kretanje brzinama do 25 kilometara na čas koje su jako opasne za bezbjednost saobraćaja.
– Zbog toga apel roditeljima da deci ne kupuju električne trotinete poput igračke. Roditelje krive i što decu nisu naučili da se odgovorno ponašaju u saobraćaju.
Od početka godine u Srbiji je 39 osoba povrijeđeno vozeći električni trotinet, od toga devetoro su djeca.