Јавност је узнемирила вијест да је почетком мјесеца дјечак (12) из Врања тешко повријеђен када је подлетио под камион возећи електрични тротинет, иако по закону није смио њиме да управља. То возило, нечујно и без сигнализације, све је чешћи узрок саобраћајних незгода са кобним посљедицама.
Колико су повреде дјечака из Врања биле тешке, препричавају љекари који су се борили за његов живот.
– Нажалост, повреда је била таква да је са собом носила потребу да се уради ампутација читавог десног екстремитета. Са жаљењем, морам да кажем да је то једна од најтежих повреда која је икада збринута на нашој клиници – каже Ивона Ђорђевић, дјечји хирург у УКЦ Ниш.
Тог дана, истрага је показала, на тротинету без регистрационе ознаке, дванаестогодишњак се није зауставио на раскрсници иако је требало. То је довело до подлијетања под точкове. И то није једина грешка која је дјечаку оставила трајне посљедице.
– Деца до четрнаесте године не смеју управљати електричним тротинетом у јавном саобраћају. Тротинет има точак који је пречника око 15 центиметара и најмања неравнина на коловозу или шахт може довести до тога да возило и возач возила буду нестабилни и изгубе контролу – указује Бранко Стаматовић, директор Агенције за безбједност саобраћаја.
Проф. др Ивона Ђорђевић истиче да је ријеч о возилима мале снаге која се налазе у саобраћају са шлеперима, камионима са приколицом, комби возилима, шлеперима, и као такви нису равноправни учесници у саобраћају.
– Најчешће су то тинејџери или млади адолесценти, који наивно и неискусно улазе у саобраћај, а то са собом носи веома велики ризик од повреда – додаје Ђорђевићева.
Професор Емир Смаиловић са Саобраћајног факултета у Београду упозорава да родитељи морају да буду свјесни да се електрични тротинет значајно разликује од обичног, као и да омогућава кретање брзинама до 25 километара на час које су јако опасне за безбједност саобраћаја.
– Због тога апел родитељима да деци не купују електричне тротинете попут играчке. Родитеље криве и што децу нису научили да се одговорно понашају у саобраћају.
Од почетка године у Србији је 39 особа повријеђено возећи електрични тротинет, од тога деветоро су дјеца.