Godina dana od masovnog ubistva učenika u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar"

03.05.2024. 09:33
0
IZVOR: srna.rs

Na današnji dan prošle godine u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" učenik sedmog razreda K.K. je ubio devetoro učenika i čuvara škole.

Na licu mjesta ubijeno je osam učenika i radnik obezbjeđenja, dok je još jedna teško ranjena djevojčica kasnije podlegla povredama.

Maloljetnik je sam pozvao policiju i predao se, a privedeni su njegovi roditelji.

Učenik koji je izvršio masakr sa dva pištolja imao je tada 13 godina i prema domaćem zakonu nije krivično odgovoran, te se protiv njega nije mogao pokrenuti krivični postupak.

Za godinu dana pokrenuto je pet parničnih postupaka i krivični postupak protiv njegovih roditelja, a on je smješten u psihijatrijsku bolnicu za djecu gde se i dalje nalazi.

Krivični postupak je pokrenut protiv njegovog oca Vladimira Kecmanovića i majke Miljane Kecmanović, podsjećaju beogradski mediji.

Nakon sprovedene istrage, Više javno tužilaštvo u Beogradu je u oktobru prošle godine podiglo optužnicu protiv Vladimira Kecmanovića zbog krivičnog djela teška djela protiv opšte bezbjednosti, odnosno, jer je 13-godišnjeg sina obučavao da rukuje vazdušnim i vatrenim oružjem.

Optužena je i majka dječaka, jer je njen DNK pronađen na jednom metku u učinioci u kojoj je počinjeno masovno ubistvo, a optuženi su i instruktor i vlasnik streljane u kojoj je maloljetnik učio da puca, jer su tokom istrage dali lažne iskaze.

Suđenje je počelo zimus pred Višim sudom u Beogradu, ali iza zatvorenih vrata, jer je sud prihvatio prijedlog tužilaštva da suđenje zatvori za javnost radi zaštite interesa oštećenih maloljetnika.

Otac dječaka od početka suđenja negira krivicu, dok je u parničnom postupku po tužbi 27 članova porodice ubijenih, rekao da je i on od 3. maja mrtav čoveka, kao i da je živ samo zbog ćerke koja je "isto žrtva svog maloljetnog brata".

Dok je društvo bilo u stanju šoka zbog ubistva djece u školi, naredne noći, između 4. i 5. maja, dogodilo se novo masovno ubistvo u Duboni i Malom Orašju, gdje su takođe izgubljeni mladi životi.

Komentari 0
Povezane vijesti
Tri godine od masovnog ubistva u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" Tri godine od masovnog ubistva u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar"
Ukinuta presuda Kecmanovićima, suđenje za masakr u "Ribnikaru" se ponavlja Ukinuta presuda Kecmanovićima, suđenje za masakr u "Ribnikaru" se ponavlja
Nova presuda u slučaju „Ribnikar“ Nova presuda u slučaju „Ribnikar“
Najčitanije
  • Vremeplov - U velikom požaru na Baščaršiji izgorjelo 1.600 srpskih dućana
    13h 1m
    4
  • Željko Pržulj – Vladika (odlomak)
    11h 53m
    0
  • Motociklista sa Pala teško povrijeđen u saobraćajnoj nezgodi
    21h 40m
    0
  • Emanuel Žofre ima najbolje šanse da bude naredni visoki predstavnik u BiH
    19h 1m
    1
  • Održan Sajam Crvenog krsta u Istočnom Novom Sarajevu (FOTO)
    18h 12m
    0