Godišnjica smrt Dobrice Ćosića

18.05.2022. 10:36
0
IZVOR: srna.rs

Srpski književnik, akademik i političar Dobrica Ćosić /1921-2014/ preminuo je 18. maja 2014. godine.

Bio je srpski romansijer i esejista, politički i nacionalni teoretičar i redovni član Srpske akademije nauka i umetnosti.

Dobrica Ćosić je bio i prvi predsjednik SR Jugoslavije od 1992. do 1993. godine.

Ćosić je nazivan "ocem nacije", a ostaće upamćen po romanima "Daleko je sunce", "Koreni", "Deobe", "Vreme smrti", "Vreme zla" i "Vreme vlasti".

Prvi Ćosićevi prozni radovi nisu skrenuli naročitu pažnju književne kritike. U domaću i svjetsku književnost ulazi 1951. godine sa svojim prvim djelom "Daleko je sunce".

Zbog svojih stavova o Kosovu i Metohiji i ugroženosti Srba, Ćosić je napustio Komunističku partiju i do kraja života djeluje kao disident.

Dobrica Ćosić je prvi dobitnik Ninove nagrade 1954. za roman "Koreni", a drugi put bio je lauerat 1961. godine za trilogiju "Deobe".

U Udruženju "Adligat" u Beogradu, čiji je Ćosić bio član, nalazi se zbirka sa više od dvije stotine njegovih posveta, nekoliko rukopisa i djelovima knjiga iz njegove lične biblioteke.

Komentari 0
Povezane vijesti
Rajko Petrov Nogo - pjesnik, akademik i senator Rajko Petrov Nogo - pjesnik, akademik i senator
Roman “Deobe” Dobrice Ćosića objavljen prije 64 godine Roman “Deobe” Dobrice Ćosića objavljen prije 64 godine
Preminuo književnik Radivoj Šajtinac Preminuo književnik Radivoj Šajtinac
Najčitanije
  • Sjećanje na pukovnika Zorana Borovinu, komandanta Ilidžanske brigade VRS
    21m
    4
  • Božović: Prevarili su stanovnike Republike Srpske, sad imamo tri Dodika
    14h 26m
    2
  • Odbrana Abazovića pokušava da ospori validnost vještaka MUP-a Srpske
    19h 42m
    1
  • U novembru rođeno 45 beba u Istočnom Sarajevu
    21h 2m
    3
  • Božović ugostio studente koji učestvuju u projektu „Parlament i politika u praksi“
    16h 48m
    1