Dr Bojan Golijanin, specijalista opšte hirurgije u Bolnici „Srbija“, izjavio je da je žučna kesa „šuplji“ organ koji je smješten na donjoj strani desnog lobusa jetre.
- U njoj se između obroka nakuplja i koncentriše žuč koja se pod uticajem digestivnih hormona prazni nakon dolaska hrane u dvanaestopalačno crijevo – rekao je Golijanin.
On je pojasio da a tokom 24 sata odrasla osoba izluči oko 1000 ml žuči, te da je njena osnovna funkcija da poboljšava varenje masti, te pomaže resorpciju vitamina A, D, E i K.
- U formiranju kamenja u žučnoj kesi, ključnu ulogu imaju poremećaji u sastavu žuči. U 70 do 90 odsto slučajeva oni su holesterolskog porijekla, a u 10 do 30 odsto slučajeva bilirubinskog – dodao je Golijanin.
Prema njegovim riječima, kamenje u žučnoj kesi jedno je od najčešćih stanja u hirurgiji, pa su samim tim i operacije žučne kese vrlo česte.
- Sa starenjem oboljenje je učestalije. Oko polovine pacijenata koji imaju kamenje u žuči, nema nikakve simptome ili su oni veoma blagi. Međutim, i kod takvih pacijenata se u određenim slučajevima preporučuje operativno liječenje - naglasio je Golijanin.
Kako pojašnjava, posljedica prisustva kamenja u žučnoj kesi može da dovede do akutne upale žučne kese (akutnog holecistitisa) ili do ponavljanih napada zapaljenja između kojih dolazi do smirivanja tegoba i upale, tj. hroničnog holecisititisa.
On kaže da je akutni holecistitis skoro uvijek posljedica začepljenja vrata žučne kese ili izvodnog žučnog kanala kamenom.
- Zbog začepljenja, pražnjenje žuči je otežano, te dolazi do razvoja infekcije i inflamacije. Ako je infekcija teška, zapaljenje može napredovati do pojave gangrene i perforacije - istakao je Golijanina, napominjući da je simptom koji se najčešće pojavljuje kod akutnog holecistitisa nagli bol ispod desnog rebarnog luka, koji je često praćen mučninom, gađenjem i povraćanjem.
- Može se javiti i povišena tjelesna temperatura, blaže žutilo kože i sluznica. U postavljanju dijagnoze pored dobro uzete anamneze i kliničkog pregleda, te labaratorijskih nalaza, najznačajniju ulogu ima ultrazvuk abdomena – rekao je on.
Golijanin kaže da su najznačajnije komplikacije akutnog holecistitisa hidrops žučne kese, empijem, perofracija., te da konzervativno liječenje akutnog holecistitisa obuhvata hidrataciju pacijenta, analgetike, antibiotike.
- Time se zapaljenje obično smiruje, ali problem kalkuloze kao osnovnog uzroka oboljenja ostaje. Zbog toga se u najvećem broju slučajeva radi operativnih zahvat gdje se žučna kesa odstranjuje – rekao je Golijanin.
On je zaključio da se u Bolnici „Srbija“ žučna kesa najčešće odstranjuje laparaskopskim putem, kojim se postiže znatno brži oporavak i ljepši estetetski efekat kod pacijenta.