Голијанин: Камење у жучној кеси једно је од најчешћих стања у хирургији

10.06.2022. 12:35
5
ИЗВОР: katera.news

Др Бојан Голијанин, специјалиста опште хирургије у Болници „Србија“, изјавио је да је жучна кеса „шупљи“ орган који је смјештен на доњој страни десног лобуса јетре.

- У њој се између оброка накупља и концентрише жуч која се под утицајем дигестивних хормона празни након доласка хране у дванаестопалачно цријево – рекао је Голијанин.

Он је појасио да а током 24 сата одрасла особа излучи око 1000 мл жучи, те да је њена основна функција да побољшава варење масти, те помаже ресорпцију витамина А, Д, Е и К.

- У формирању камења у жучној кеси, кључну улогу имају поремећаји у саставу жучи. У 70 до 90 одсто случајева они су холестеролског поријекла, а у 10 до 30 одсто случајева билирубинског – додао је Голијанин.

Према његовим ријечима, камење у жучној кеси једно је од најчешћих стања у хирургији, па су самим тим и операције жучне кесе врло честе.

- Са старењем обољење је учесталије. Око половине пацијената који имају камење у жучи, нема никакве симптоме или су они веома благи. Међутим, и код таквих пацијената се у одређеним случајевима препоручује оперативно лијечење - нагласио је Голијанин.

Како појашњава, посљедица присуства камења у жучној кеси може да доведе до акутне упале жучне кесе (акутног холециститиса) или до понављаних напада запаљења између којих долази до смиривања тегоба и упале, тј. хроничног холецисититиса.

Он каже да је акутни холециститис скоро увијек посљедица зачепљења врата жучне кесе или изводног жучног канала каменом.

- Због зачепљења, пражњење жучи је отежано, те долази до развоја инфекције и инфламације. Ако је инфекција тешка, запаљење може напредовати до појаве гангрене и перфорације - истакао је Голијанина, напомињући да је симптом који се најчешће појављује код акутног холециститиса нагли бол испод десног ребарног лука, који је често праћен мучнином, гађењем и повраћањем.

- Може се јавити и повишена тјелесна температура, блаже жутило коже и слузница. У постављању дијагнозе поред добро узете анамнезе и клиничког прегледа, те лабараторијских налаза, најзначајнију улогу има ултразвук абдомена – рекао је он.

Голијанин каже да су најзначајније компликације акутног холециститиса хидропс жучне кесе, емпијем, перофрација., те да конзервативно лијечење акутног холециститиса обухвата хидратацију пацијента, аналгетике, антибиотике.

-  Тиме се запаљење обично смирује, али проблем калкулозе као основног узрока обољења остаје. Због тога се у највећем броју случајева ради оперативних захват гдје се жучна кеса одстрањује – рекао је Голијанин.

Он је закључио да се у Болници  „Србија“ жучна кеса најчешће одстрањује лапараскопским путем, којим се постиже знатно бржи опоравак и љепши естететски ефекат код пацијента.

Коментари 5
  • Generic placeholder image
    Dodo 11.06.2022. 09:08
    Ne bi bilo zgoreg da ima bar jedan paragraf o uzroku i preventivi. Bitno je da su skalpeli i antibiotici uvijek spremni!
  • Generic placeholder image
    paljanin 10.06.2022. 21:30
    dr Golijanin i dr Kovacevic su izuzetni ljudi i hirurzi. Hvala Vam sto ste ostali u nasoj bolnici da lijecite svoj narod.
  • Generic placeholder image
    Www 10.06.2022. 16:10
    Tako je,prije svega je čovjek,naravno tu je i dr Kovačević,hirurg i ljudima,da je ovakvih više vratilo bi se povjerenje u zdravstvo.
  • Generic placeholder image
    Mile 10.06.2022. 15:27
    Svaka cast za ovog divnog doktora prije svega ljudina a zatim ljekar , smiren ljubazan i zvanje kakvo zasluzuje .
  • Generic placeholder image
    Бели 10.06.2022. 13:45
    Велики човјек и велики стручњак да је оваквих више ксмо среће
Повезане вијести
Радићева: Улога бабице у породилишту је кључна за сигурност и добробит мајке и бебе Радићева: Улога бабице у породилишту је кључна за сигурност и добробит мајке и бебе
ЕЕГ прегледи у Болници „Србија“ за педијатријску популацију ЕЕГ прегледи у Болници „Србија“ за педијатријску популацију
Доступни ЕЕГ прегледи у Болници „Србија“ Доступни ЕЕГ прегледи у Болници „Србија“
Најчитаније
  • Источна Илиџа: Пронађена и санкционисана лица која су на свадби пуцала из ватреног оружја
    18h 41m
    1
  • „Корана ко рана“ – Страдање Срба у селу Рујница код Цазина (одломак)
    23h 0m
    0
  • Допринос медицинских сестара и техничара непроцјењив
    17h 28m
    0
  • Источна Илиџа: Лице лишено слободе због фалсификовања возачке дозволе
    18h 47m
    0
  • Преминуо свештеник Богдан Стјепановић
    11h 22m
    0