Najavljeni embargo Evropske unije na uvoz ruske nafte je u Hrvatskoj obnovio zahtjev za povećanje domaće proizvodnje nafte koja se crpi sa 38 polja i zadovoljava oko 15 odsto godišnje prerade u riječkoj rafineriji koja je jedina u Hrvatskoj.
Godišnja proizvodnja nafte u Hrvatskoj „nije gotovo ništa u odnosu na ono što se može“, rekao je akademik Mirko Zelić na temelju svojih 47 godina rada u Ini i Ina Naftaplinu na istraživanju i eksploataciji nafte i gasa.
- Iz vremena dok sam bio na čelu Ina Naftaplina poznato mi je da su u poljima Posavine, Podravine, Moslavine, Dinarida i Jadrana utvrđene količine od 800 do 900 miliona tona ekvivalenta nafte - naveo je Zelić uz čuđenje što je, kako je rekao, „istraživanje ugljovodonika smanjeno, zanemareno i zapostavljeno“ što je posebno bitno sada zbog posledica napada Rusije na Ukrajinu.
U Ministarstvu privrede kažu da sa jedinim proizvođačem nafte u Hrvatskoj – Inom analiziraju mogućnosti povećanja domaće proizvodnje koje bi „povoljno uticalo na dalje osnaženje energetske nezavisnosti Hrvatske“.
Po godišnjoj publikaciji „Energija u Hrvatskoj“ Energetskog instituta „Hrvoje Požar“, domaće rezerve nafte i kondenzata su oko 11 miliona kubnih metara, dok je godišnja proizvodnja nafte s domaćih polja oko 600.000 tona.