Pred sudskim vijećem Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu danas je iskazom svjedoka nastavljeno suđenje četvorici hrvatskih vojnih pilota optuženih za raketiranje srpskih civila na Petrovačkoj cesti i mjestu Svodna kod Novog Grada u avgustu 1995. godine.
Zločin na Petrovačkoj cesti počinjen je 7. avgusta 1995. godine, kada je tokom zločinačke hrvatske vojno-policijske akcije "Oluja" u bombardovanju izbjegličke kolone iz aviona ubijeno više civila, među kojima i djece uzrasta od šest do 13 godina.
Dan kasnije, 8. avgusta 1995. godine, izvršeno je avionsko raketiranje kolone izbjeglica u Svodni kod Novog Grada, u kojem je ubijeno troje civila.
Na suđenju je svjedočio učesnik izbjegličke kolone i tada teško ranjeni Duško Ivaneža /66/, koji je ispričao da se sa porodicom nalazio u svom selu Zagrade, kada je 4. avgusta 1995. godine započeo napad hrvatskih snaga, te da je narod iz tog kraja krenuo iz Benkovca za Knin, pa prema Srbu, Martin Brodu i Petrovcu.
On je ispričao da su se ljudi kretali u nepreglednoj, kilometrima dugoj koloni i da u njoj nije vidio nijedno oklopno vozilo, već samo civilna, ali i civile koji su se kretali pješice.
Napad aviona dogodio se 7. avgusta 1995. godine na oko 10-15 kilometara nakon poljane kod Petrovca, na kojoj su se, naveo je Ivaneža, odmorili i krenuli prema Ključu.
U trenutku napada Ivaneža je bio u "mercedesu" sa saputnicima Brankom i Mirkom Stjelja, ocem i sinom koji su tada ubijeni, a on je ranjen u glavu i rame.
Ivaneža je rekao da se ispred njega kretao šleper u kojem su bile njegova žena i tri kćerke zajedno sa mnogo drugih civila.
- Čuo se avion i `bum, bum, bum`. Osjetio sam da je pogodilo u motor, pa je palo između mene i pokojnog Mirka, pa u gepek. Ostao sam privremeno bez svijesti i probudio se krvav. Krv je tekla iz glave i ruke. Mirka /koji je vozio/ pogodilo je u glavu i njegov mozak bio je rasut po meni. Branko je iza sjedio rascijepljene glave - ispričao je Ivaneža.
On je naveo da se izvukao iz automobila, gdje ga je pronašla kćerka Danijela. Odatle je helikopterom prebačen za Banjaluku, a zatim autobusom za Beograd, gdje se liječio mjesec i po dana, a zatim prošao dugu rehabilitaciju.
Ivaneža je naveo da je bilo ranjenih i u kamionu, među kojima i Milica Ivaneža iz istog sela, a da je njegova porodica ostala nepovrijeđena.
Danas je trebalo da svjedoči još troje svjedoka, ali nisu došli - Jovana Vuković zbog bolesti, Evica Sladojević, koja je trenutno u Njemačkoj, kao i Spase Rajić, za kojeg nije utvrđen razlog nedolaska.
Suđenje će biti nastavljeno 27. juna u 10.00 časova.
Optuženi su oficiri Hrvatskog ratnog vazduhoplovstva Vladimir Mikac /67/ iz Ptuja, Zdenko Radulj /69/ iz Osijeka, Željko Jelenić /69/ iz Pule i Danijel Borović /64/ iz Varaždina.
Ovo je prva optužnica podignuta za ratne zločine u "Oluji". Ta akcija je dogovorena na sastanku hrvatskog vojnog i državnog rukovodstva 31. jula 1995. godine, a u njoj je izvršeno etničko čišćenje i protjerano oko 250.000 Srba iz Hrvatske.