Istorijski čas – priča o sarajevskoj golgoti i nemjerljivoj cijeni koju su platili sarajevski Srbi

19.03.2025. 13:21
1
IZVOR: katera.news

Povodom 29. godišnjice najvećeg egzodusa u Evropi, Opština Istočno Novo Sarajevo organizovala je istorijski čas posvećen žrtvi sarajevskih Srba.

Na Trgu Republike Srbije, ispred spomenika posvećenog porodici, istorijski čas srednjoškolcima, ali i svim prisutnim građanima, održao je istoričar Lazar Škobo.

Cilj ovog časa je podizanje svijesti mladih o značaju egzodusa sarajevskih Srba za izgradnju Istočnog Sarajeva, Republike Srpske i mirnog i dostojanstvenog života koji danas živimo.

Škobo, koji je i profesor istorije u Srednjoj školi „28. juni“, naveo je da je egzodus sarajevskih Srba u martu 1996. godine jedan od najtragičnijih, ako ne i najtragičniji događaj u modernoj srpskoj istoriji.

- Tada je preko 120.000 Srba sa prostora onih opština koje su Dejtonskim sporazumom pripale FBiH, a koje su od početka do kraja Odbrambeno-otadžbinskog rata odbranjene, napustilo svoja ognjišta. Ratne linije u tim opštinama nisu pomjerene ni milimetar, a Srbi, imajući iskustva iz proteklog rata bili su prinuđeni da izađu iz novonastale FBiH – rekao je on.

Prema njegovim riječima, ljudi koji su podnijeli najveću žrtvu u ratu sada su morali da podnesu i najveću žrtvu za kompromis.

- Na njihovoj žrtvi jeste najvećim dijelom utemeljena Republika Srpska, ovakva kakvu danas imamo – rekao je Škobo.

Škobo je naveo da je grad Istočno Sarajevo simbol svega onoga što se u tim danima 1996. godine dogodilo.

- To je pokazatelj da sve to što se desilo nije bilo uzaludno, da žrtva nije bila uzaludna i da je na temelju te velike žrtvei  njihovog stradalništva nastao jedan lijep grad koji može biti na ponos Republike Srpske – rekao je on.

On je dodao da potiče iz porodice koja je prošla egzodus sarajevskih Srba i čiji su članovi učestvovali u ratu kao pripadnici Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske.

Portparol opštine Istočno Novo Sarajevo Katarina Katić navela je da su u sudbonosnim danima, kada su Srbi morali na napuste svoja vjekovna ognjišta, sa sobom nosili ne samo svoje najmilije, nego i sjećanja, istoriju i identitet.

- Želimo da mlade ljude podsjetimo ko su njihovi preci i kakav su tragičan put prešli napuštajući kućni prag i odlazeći u neizvjesnost. Zahvaljujući njima, danas slobodno živimo u Republici Srpskoj – rekla je ona.

Mladen Koroman, student četvrte godine na smjeru za Politikologiju i međunarodni odnosi Filozofskog fakulteta u Palama, naveo je da ne smijemo dozvoliti da se najveća žrtva jednog naroda zaboravi.

- Jako je važno da mladi naraštaji pamte najpotresnije priče o stradanju Srba koji su napustili svoja vjekovna ognjišta i uzidali ogromnu žrtvu u temelje Srpske – rekao je on.

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Foto: katera.news

Paljanin David Rajić, učenik Srednje školi „28. juni“, rekao je da važno edukovati mlađe generacije i govoriti im o sarajevskoj golgoti i o nemjerljivoj cijeni koju su platili sarajevski Srbi.

- To nikada ne smije biti zaboravljeno – poručio je on.

Učenik Mihajlo Gutović naveo je da je egzodus sarajevskih Srba bio jedan od mnogih egzodusa tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata, te podsjetio da se neposredno pred ovaj egzodus dogodio egzodus 17.000 Srba iz Odžaka.

- Prethodio im je masovni egzodus više od 250.000 Srba iz Hrvatske tokom operacije Oluja - rekao je on.

Gutović je rekao da vrijeme neupitno teče i da će na mladim ljudima ostati da njeguju i čuvaju kulturu sjećanja i pamćenja.

- Treba više i češće govoriti o egzodusu sarajevskih Srba kako bismo mnogo više naučili, a onda to kasnije prenosili mlađim pokolenjima – rekao je on.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Anonimno 19.03.2025. 14:36
    Jeste li rekli djeci ko je narod poveo u egzodus?? Onaj lopov iz Zabrdja s obrvama kao blatobrani od stojadina Momcilo Krajišnik, nije 120.000 nego 70.000 pa i manje, nisu nas muslimani istjerali , lazima se ne postiže nista, Slobodan Milosevic je prodao i izdao srpski narod uz tadašnje rukovodstvo RS koje je prethodno opljackalo sve firme i fabrike i prebacili ih u Srbiju i C.goru, od Tome Kovaca pa na dalje, a mi ostali bez hljeba i fabrika pod vedrim nebom bez ognjišta svoga, sutra ce Vucic prodati Istocno Sarajevo, zivi bili pa vidjeli , mi sarajevski srbi smo topovsko meso kad treba srbi koga da zavale to smo mi , sto nisu dali B.luku i Prijedor , recite istinu toj djeci , ne lazite vise , malo sjedite sa nas i egzodus posebno vi cobani s Pala , ratni stručnjaci za pljacke , sve se zna braco srbi , pustite lazno moralisanje
Povezane vijesti
Obilježeno 25 godina postojanja Rukometnog kluba „Slavija“ (FOTO) Obilježeno 25 godina postojanja Rukometnog kluba „Slavija“ (FOTO)
Gradski derbi sutra u Vojkovićima Gradski derbi sutra u Vojkovićima
Aktivan humanitarni broj 1435 za liječenje Milke Ilišković iz Istočnog Sarajeva Aktivan humanitarni broj 1435 za liječenje Milke Ilišković iz Istočnog Sarajeva
Najčitanije
  • Aktivan humanitarni broj 1435 za liječenje Milke Ilišković iz Istočnog Sarajeva
    18h 4m
    1
  • Ljiljana Žikić Karađorđević - heroina koja je život dala za otadžbinu
    17h 46m
    9
  • Velika promjena: Kurs EUR/KM mijenja se na 1:2 od 15. jula!
    18h 28m
    4
  • Sputnjik objavio pa obrisao: Dodik dobio rusko državljanstvo i boravak!
    12h 5m
    1
  • Lažna vijest o Dodikovoj posjeti Rusiji
    8h 6m
    2