Jednostavan trik za uštedu goriva

09.07.2023. 20:03
1
IZVOR: nezavisne.com

Dolaze nam vrući dani, klima-uređaji u kućama i automobilima radiće punim intenzitetom, a sve to uključuje i povećanu potrošnju energije. Ovdje nas zanimaju, prije svega, automobili, odnosno kako uštedjeti barem malo goriva tokom rada klima-uređaja.

Znate da klima-uređaj može da uzima vazduh za hlađenje kabine vozila spolja ili iznutra i upravo tu leži prilika za uštedu goriva.

Naime, ako klima-uređaj uzima vazduh spolja, potrebno je mnogo više energije da se rashladi nego da recirkulira vazduh u kabini. Uzimajući vazduh iznutra, klima-uređaj ga takođe filtrira, ali spriječava ulazak prašine i neprijatnih mirisa, navodi "Revija HAK".

Zato je dobar način za uštedu goriva pritiskanje dugmeta za recirkulaciju vazduha.

A to je da pritom sistem uzima vazduh koji se nalazi u putničkom prostoru, a koji će imati sve nižu temperaturu. Tokom vrućih ljetnih dana preporučljivo je aktivirati ovu funkciju, a na dužim putovanjima tek povremeno uključiti i opciju hlađenja spoljašnjeg vazduha. Da osvježite vazduh u kabini.

Pominju se velike uštede koje idu i iznad 10 odsto potrošnje goriva. Isplati se.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Građanin 09.07.2023. 21:20
    Pa da dišeš "potrošeni" vazduh, e jeste ušteda ali na zdravlju!
Povezane vijesti
Koliko se smanjuje radni vijek gume ako nije dovoljno naduvana? Koliko se smanjuje radni vijek gume ako nije dovoljno naduvana?
Automobil udario u kafić na benzinskoj pumpi Automobil udario u kafić na benzinskoj pumpi
Najprodavanije marke automobila u Evropi Najprodavanije marke automobila u Evropi
Najčitanije
  • Borbe u Podrinju - Zvornik, Šekovići 1992.
    23h 26m
    8
  • Babalj ima pitanje za Vladu: Šta znači član 8. Zakona o platama u MUP Republike Srpske?
    13h 45m
    1
  • Opština Istočno Novo Sarajevo: U aprilu niz aktivnosti pomoći građanima
    20h 29m
    0
  • Preknuta sjednica Doma naroda, Bošnjaci izašli iz sale
    15h 56m
    8
  • Mladić se zaglavio u liftu fakulteta pa propao kroz otvor
    11h 46m
    0