-Tačno je da postoji nova zgrada, sa novom opremom, zaduženja su ogromna, radi se o kreditima koji se uzimaju čak i za isplaćivanje doprinosa. U čitavoj Republici Srpskoj najveći dužnik, odmah poslije Univerzitetsko-kliničkog centra Paprikovac u Banja Luci, upravo je Bolnica „Srbija“ u Istočnom Sarajevu – rekla je potpredsjednica NSRS Sonja Karadžić Jovičević.
-Odlazak medicinskog osoblja je proces koji je zahvatio cio Balkan a nas najviše zanimaju one zdravstvene ustanove prema kojima gravitiramo, a što se tiče Sarajevsko-romanijske regije to je Javna zdravstvena ustanova Bolnica „Srbija“ – rekla je Karadžić Jovičević.
Potpredsjednica NSRS je kazala da je odliv kadrova nešto što je dugoročno zabrinjavajuće.
-Na oba univerziteta u Republici Srpskoj najveće interesovanje studenata je za medicinski fakultet. Kadrovi koji odlaze predstavljaju najčešće srednji medicinski kadar, odnosno medicinske tehničare, i to je najveći problem. Za ove kadrove su mnogo liberalniji uslovi za odlazak, pogotovo na njemačko govorno područje – istakla je Karadžić Jovičević.
Potpredsjednica NSRS je naglasila da ukoliko dozvolimo da obučen medicinski kadar ode a na to mjesto dođe prekvalifikovani radnik koji nikad nije imao dodira sa medicinskom strukom, otvoriće se pitanje ko će nas liječiti u budućnosti.
-To je nešto oko čega treba da se zabavi ovaj bermudski trougao zdravstvenog sistema, Fond zdravstvenog osiguranja, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i menadžment zdravstvenih ustanova. U tom „bermudskom“ trouglu, koji guta ogroman novac, za koji se ne vidi gdje ide i šta mi kao građani od toga imamo, stradaju u prvom redu pacijenti a onda i svi zdravstveni radnici. Zato je potrebno resetovanje ili građanje novog zdravstvenog sistema i to treba da bude osnovni zadatak svima – zaključila je Sonja Karadžić Jovičević.