Prvi je septembar, a to znači samo jedno – početak nove školske godine i nova briga za roditelje.
Pored uvećanih računa za hranu i energente, školska oprema dodatni je trošak za sve roditelje.
Da bi svojoj djeci spremili za školu roditelji moraju da izdvoje jednu prosječnu platu za knjige i školski pribor jer nemaju sva djeca pravo na školske knjige koje finansira Vlada Republike Srpske i pojedine lokalne zajednice iz budžeta.
Mirise novih knjiga, odavni su zamijenile vrtoglave cijene koje pustoše kućne budžete.
Cijene
U knjižarama i tržnim centrima sveske manjeg formata koštaju od 0,80 pfeniga pa nadalje, a većeg formata od 2,90 do 4,20 KM. Cijene školskih ruksaka se kreću i do abnormalnih 150 KM, ali prosječna cijena je oko 60 KM. Pernica sa minimalnim priborom je oko 30 KM iako su u prodaji i one mnogo skuplje.
Sagovornica portala Katera, koja je željela da ostane anonimna, rekla je da su cijene školskog pribora neuporedivo porasle u odnosu na prethodne godine.
- Inflacija vlada i u knjižarama, pa tako za 40 KM danas roditelji djecu mogu priuštiti samo ruksak koji je prije nekoliko godina bio mnogo jeftiniji – navodi majka osnovca.
Iako su spas za kućne budžete besplatni udžbenii, roditelji moraju izdvojiti novac i za novu odjeću i obuću.
Tako, ističe S.S. iz Istočnog Novog Sarajeva, sveske i nova pernica sa priborom za rad koštju oko 30 KM, novi ruksak oko 40, KM a pored toga djetetu su potrebne i patofnice za produženi boravak koje koštaju u prosjeku 15KM.
- Patike koštaju oko 80 KM, a za odjeću, bar za početak, treba izdvojiti oko 80 KM – rekla je ona za naš portal.
Velika sreća je što djeca mogu da koriste polovne udžbenike jer se tako uštedi mnogo novca, govori Milica N, majka djevojčice koja kreće u prvi razred srednje škole.
- Polovne udžbenike kupujemo po cijeni od 30 do 40 KM, dok novi koštaju 200 KM. Za tu razliku, djetetu možemo kupiti druge stvari neophodne za školu – navela je ona.
Iz kompanije „Gatarić“ su nam rekli da od marži u maloprodajama zavise troškovi roditelja, te da bi cijene trebalo da budu niže nego prošle ili čak i pretprošle godine.
- Mi imamo odličan asortiman, ali nismo maloprodaja. Cijene papirnog programa, svesaka prije svega, ruksaka, kao i većine ostalih školskih artikala su niže nego prošle godine i to između 10 i 20%, dok jedan dio artikala nije mijenjao cijenu – naveli su iz ove kompanije.
Besplatni udžbenici za 43.870 učenika u Srpskoj
Iz Ministarstva prosvjete i kulture Srpske su naveli da će besplatni udžbenici biti obezbijeđeni za 43.870 osnovaca u Republici Srpskoj, što je 53 odsto ukupnog broja učenika koji pohađaju osnovno obrazovanje.
Resorno ministarstvo od školske 2007/2008. godine obezbjeđuje besplatne udžbenike za sve učenike prvog i drugog razreda osnovnih škola.
Udžbenici su prošle godine obezbijeđeni svim učenicima prvog, drugog, trećeg i četvrtog razreda osnovnih škola, učenicima osnovnih škola i osnovnih muzičkih škola koji su pobjednici republičkog takmičenja u prethodnoj školskoj godini, đacima od petog do devetog razreda osnovnih škola koji su treće i naredno dijete u porodici sa troje i više djece, kao i đacima od petog do devetog razreda osnovnih škola koji su korisnici prava na dodatak za pomoć i njegu drugog lica i djeci korisnicima prava na ličnu invalidninu, u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti.
Osim udžbenika koje obezbjeđuje Ministarstvo prosvjete i kulture za ove kategorije učenika, Ministarstvo porodice, omladine i sporta obezbjeđuje udžbenike za odlične đake od petog do devetog razreda iz porodica sa četvoro i više djece.
Ministarstvo prosvjete i kulture potpisalo je sa Ministarstvom porodice, omladine i sporta protokol o saradnji s ciljem definisanja obaveza po pitanju obezbjeđivanja udžbenika za školsku 2024/2025. godinu.
Takođe, gradovi i opštine u skladu sa mogućnostima obezbjeđuju besplatne udžbenike određenom broju učenika osnovnih škola.